Německé předsednictví Evropské unie i Evropská komise vyzvaly v pátek v Brémách členské státy Evropské unie k jednotnému postoji vůči Kosovu a k podpoře návrhů emisara OSN Marttiho Ahtisaariho, který doporučuje pro tuto jihosrbskou provincii samostatnost pod počátečním dohledem mezinárodního společenství.
Naším cílem je dohoda na společném postoji vůči Kosovu a Íránu, řekl na úvod neformální schůzky ministrů zahraničí EU šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, jehož země unii v tomto pololetí předsedá. Obě témata budou v příštích týdnech na pořadu jednání Rady bezpečnosti OSN a Steinmeier vyzval země EU, které jsou v RB OSN (Británie, Francie, Slovensko, Itálie a Belgie) ke konzultacím, na nichž by se dohodly na společném postupu.
Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nevyvolávají Ahtisaariho návrhy na nezávislost Kosova s přechodným dohledem mezinárodního společenství zrovna nadšení, ale lepší řešení není. Ani skeptici nevědí o lepší variantě, řekl ČTK Schwarzenberg.
Situace kolem Kosova se už musí opravdu rozhodnout, zdůraznil. Podle něj kolem jednacího stolu panovala shoda, že unie musí mluvit jedním hlasem.
Pokud jde o Kosovo, Steinmeier vyjádřil naději, že RB OSN "v dohledné budoucnosti přijme řešení, které podpoří stabilitu a mír". Je to v zájmu bezpečnosti Evropy, dodal.
Některé země jako Slovensko, Řecko či Španělsko však mají ke kosovské samostatnosti výhrady. Nepředpokládá se však, že by se postavily proti společné pozici celé EU, která také v pátek jedná o prostředcích pro svou misi v Kosovu.
I když vzhledem k odporu Ruska není jasné, zda Ahtisaariho návrhy v Radě bezpečnosti projdou, EU se připravuje na převzetí řady pravomocí od nynější mise OSN. Unie vyšle po schválení konečného statutu do Kosova policejní misi zhruba o 1500 lidech.
Vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU Javier Solana a komisař pro rozšíření Olli Rehn vypracovali zprávu, kterou předali ministrům a která odhaduje mezinárodní náklady pro Kosovo pro příští tři roky asi na 1,5 miliardy eur. Zpráva také varuje před rizikem bezpečnostního napětí během 120 dnů dlouhého přechodného období, kdy bude EU přebírat funkce mise OSN.
Potřebujeme udržet a posílit evropskou jednotu, abychom usnadnili přijetí rezoluce RB OSN, řekl dnes v Brémách Rehn. Pokud by se to nepodařilo a nastala by v této oblasti nestabilita, tak "za to nezaplatí USA nebo Rusko, ale Evropa", řekl Rehn.
Misi EU nebude možné platit jen z unijních fondů, ale potřebujeme příspěvky i od členských států EU a od dalších mezinárodních partnerů, dodal komisař.
Proti Ahtisaariho návrhům je srbská vláda. Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, však tvrdí, že podpoří jen takový status Kosova, s nímž bude souhlasit Bělehrad.
Unie se obává, že diplomatický pat kolem Kosova by mohl vést k nestabilitě v provincii, která je od bombardování tehdejší Jugoslávie v roce 1999 pod správou OSN. Ahtisaariho řešení předpokládající nezávislost Kosova, která bude zpočátku "pod dohledem" mezinárodního společenství, ve čtvrtek velkou většinou podpořil Evropský parlament.
Ministři jednají i o krizi kolem zajatých britských vojáků v Íránu a o íránském jaderném programu. Za ČR se schůzky účastní ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Foto: archiv