Mise EULEX (mise Evropské unie k prosazování práva) v Kosovu vyšetřuje kvůli podezřením z korupce tamního ministra infrastruktury Fatmira Limaje. Unijní organizace, která dosud nedosáhla ničeho zvláště hmatatelného, potřebuje nutně alespoň nějaký úspěch.
Fatmir Limaj je v Kosovu významným a vlivným politikem, často je označován za pravou ruku premiéra. Ve všeobecně korupčním a v nedávné minulosti zločinném prostředí rozhoduje o miliardových investicích hlavně ve výstavbě silnic a dále pak v oblasti pošt a telekomunikací.
Je veřejným tajemstvím, že udělování příslušných zakázek se neděje zrovna transparentně. Na základě řady podezření rozjela v půli minulého týdne mise EULEX rozsáhlou razii, při níž zabavila mnoho důkazního materiálu. Prohledány byly Limajův dům, obydlí jeho bratra, dům jednoho ministrova spolupracovníka, kanceláře tří firem stavějících komunikace a budova ministerstva dopravy v Prištině.
ČTETE TAKÉ: Kosovo loni uznalo jen 11 zemí a zemiček
Je samostatné Kosovo legální? Soudci a chytrá horákyně
K obviněním a zabavenému materiálu se zatím činitelé EULEX blíže nevyjadřují. Lokální informační síť Birn nedávno vznesla proti členovi kosovské vlády vážná obvinění. Limaj měl svým přátelům a příbuzným přidělovat milionové zakázky, ačkoli při konkurzech nedodali potřebné dokumenty.
Letos v březnu informoval list Koha Ditore, že zvláštní pověřenec EU v Kosovu, Pieter Feith, vyzval premiéra Hashima Thaciho k propuštění jednoho údajně zkorumpovaného ministra. Mělo jít o Limaje.
Jeho nynějším vyšetřováním si ale EULEX nedělá jen přátele, spíše naopak. Minulost ukázala, že s bývalými i současnými kosovskými (albánskými) kriminálníky se často musí zacházet v rukavičkách. Limaj patří doma k nejpopulárnějším politikům vládnoucí PDK.
Obviněním z korupce už sice čelil opakovaně - loni ho dokonce jeden z bývalých pracovníků tajné služby nařkl z nařizování vražd na objednávku po válce v Kosovu. Mnoho jeho albánských krajanů ho ale stále považuje hlavně za hrdinu boje za nezávislost armády rebelů z UCK proti Srbům.
Za svou tehdejší roli ve vysoké povstalecké funkci se Limaj musel dokonce zodpovídat tribunálem pro válečné zločiny OSN, avšak pro nedostatek důkazů ho v listopadu 2005 zprostili obvinění.
Vyšetřování ministra má pro EULEX značný význam, nejen formální. Zhruba dva tisíce unijních policistů a právních expertů musejí totiž dokázat, že jejich působení v Kosovu má vůbec nějaký význam. Bilance úspěchů půldruhého roku práce EULEX v Kosovu je totiž dosti skrovná. Pokroky v boji proti korupci a organizovanému zločinu nejsou téměř vidět.
Brusel proto na své emisary tlačí, aby zlo prožírající Kosovo potírali mnohem rozhodněji. Zda se v tomto směru image EU v Kosovu alespoň o trochu zlepší, záleží i na výsledcích vyšetřování ministra Limaje.
Foto: Profimedia a EULEX