Napětí v Kosovu
EULEX, Srbové a Albánci se přetahují o sporné přechody
16.09.2011 20:10
Celníci a policisté mise Evropské unie EULEX dnes ráno převzali sporné hraniční přechody Jarinje a Brnjak mezi Kosovem a Srbskem. Kvůli pozemní blokádě kosovských Srbů přiletěli na přechody vrtulníky, stejným způsobem se tam dostali i kosovští celníci a pohraniční policisté, jejich přítomnost je ale prý jen symbolická.
Srbská menšina však obnovila silniční blokádu přechodů, takže provoz na nich ustal. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na svědectví z místa.
"Přítomnost kosovských orgánů, vždy jednoho policisty a jednoho celníka na každém z přechodů, je spíše formální," řekla mluvčí EU v Bruselu Maja Kocjančičová. Celní službu vykonávají specialisté EULEXu za pouhé přítomnosti kosovských celníků. ,
Mezi kosovskými policisty a celníky vyslanými na přechody jsou i příslušníci srbské menšiny v Kosovu.
Vojáci mezinárodních sil KFOR obsadili silnici u přechodu a přehradili ji rolemi ostnatého drátu. Před ně umístili cedule s nápisem v srbštině a angličtině Stůj, jinak zahájíme střelbu.
Snaží se tak zabránit radikálům z řad kosovských Srbů v obsazení a blokádě přechodu.
V hloubce svého území však kosovští Srbové silnici vedoucí k přechodu nadále blokují kamiony.
Provoz na přechodech tak byl dnes nulový. NATO předem varovalo, že v případě ohrožení míru a bezpečnosti zasáhnou jednotky KFOR.
Oba hraniční přechody mezi Kosovem a Srbskem dosud ovládali kosovští Srbové bez jakéhokoli vlivu kosovské vlády. Ta se pokusila v létě přechodů zmocnit a vyslala na ně policisty a celníky, pokus ale vyvolal okamžité nepokoje. Srbové vybudovali na hlavních silničních tazích barikády a kosovské orgány se stáhly.
Problém byl pak řešen na mezinárodní úrovni za účasti Prištiny i Belehradu, nakonec bylo dosaženo kompromisu. Kosovo, jehož samostatnost Srbsko neuznává, se podle dohody zavázalo na přechodech používat razítka s neutrálním nápisem "Kosovská celnice" místo dosavadních "Republika Kosovo".
Dohoda má zároveň ukončit vzájemné obchodní embargo mezi Bělehradem a Prištinou. Radikální kosovští Srbové podporovaní nacionalisty z bělehradských politických kruhů však dohodu zatím nepřijali.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.