Rakouští politici napříč politickým spektrem odmítají plán předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera na rozšíření eurozóny na celou Evropskou unii. Poukazují přitom na varovný příklad Řecka. Kancléř Christian Kern ze Sociálnědemokratické strany (SPÖ) koncept v čtvrtečním vysílání stanice Ö1 označil za nepromyšlený.
"Viděli jsme, co se stane, když se přijímají ti, kteří kritéria splňují jen v omezené míře. Ukázkovým příkladem je Řecko. Nakonec to vede jen k větším problémům, a ne k větší integraci," řekl rakouský kancléř. S Kernem souhlasí i ministr zahraničí Sebastian Kurz, šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) a kandidát na funkci kancléře.
Vůdce pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache připomněl, že některé členské země euro ani přijmout nechtějí. "Očividně k tomu chtějí přinutit ty, kteří ho nechtějí," řekl Strache. Junckera označil za centralistu, který se nepoučil z brexitu. Navrhované rozšíření schengenského prostoru volného pohybu osob není podle něj správné, protože neexistuje ochrana vnější hranice EU.
V podobném duchu se vyjádřila také Ulrike Lunaceková ze strany Zelených a šéf liberální strany Nové Rakousko (NEOS) Matthias Strolz. "Považuji za důležitější ´schengen´ obnovit než ho rozšiřovat," řekl Strolz. Rozšíření eurozóny jsou sice nakloněni, ale pouze pokud se předtím sjednotí evropská hospodářská politika a zharmonizuje politika daňová.
Juncker přednesl plán na rozšíření eurozóny a schengenského prostoru spolu s řadou dalších návrhů ve středu v Evropském parlamentu v obsáhlém projevu o stavu Evropské unie. Požadoval i podporu pro chudší země EU, aby mohly přijmout euro rychleji. Návrh vyvolal kritiku bohatších členských států EU.