Eurobič na <span>bulharskou mafii.</span> Stop stamilionům eur

Zahraničí
23. 7. 2008 13:51
Pohřeb zavražděného G. Stojeva, autora knih o bulharské mafii (2008).
Pohřeb zavražděného G. Stojeva, autora knih o bulharské mafii (2008).

Pohřeb zavražděného G. Stojeva, autora knih o bulharské mafii (2008).Evropská komise dnes oznámila, že kvůli nedostatečnému boji s korupcí a špatné správě pozastavila Bulharsku prostředky z fondů Evropské unie ve výši stamilionů eur. Neznamená to ale zatím, že tato balkánská země o prostředky definitivně přijde.

Pokud prý přistoupí k potřebné nápravě, pak je komise připravena rozhodnutí přehodnotit.

Komise tyto prostředky nevyplatí, protože Bulharsko učinilo během roku a půl, co je členem unie, malý pokrok v reformách. Podle výkonného orgánu unie jsou prohřešky tak závažné, že komise zrušila akreditace dvěma bulharským vládním agenturám, které peníze rozdělují.

Konkrétně se pak opatření týkají přibližně 250 a 121 milionů eur z předvstupních fondů PHARE a SAPARD (pro oblast zemědělství) a dalších 115 milionů eur z fondů určených na výstavbu silnic.

Rozhodnutí se ale netýká strukturálních fondů, z nichž by mohlo Bulharsko za období 2007 až 2013 získat miliardy eur. Komise nicméně v budoucnu možná zváží, zda nepřistoupit i ke zmražení těchto peněz či jejich části.

Sídlo EU. Vítání Bulharů a Rumunů do klubu (2006). Záhy vystřízlivění.Bulharsko podle komise musí zlepšit zatím nedostatečné reformy justičního systému a úřadů. Země se sice vydala dobrým směrem, avšak nyní bude třeba zjistit, zda to také v případech organizovaného zločinu a korupce na vysokých místech opravdu povede ke konkrétním výsledkům - tedy vyšetřování, obžalobě a postavení před soud.

Když Bulharsko s Rumunskem v roce 2007 vstupovaly do Evropské unie, měl pro tyto země Brusel řadu dodatečných podmínek týkajících se justičních reforem a boje proti korupci a organizovanému zločinu.

Od té doby EU každoročně hodnotí, zda Bulharsko a Rumunsko udělaly v těchto oblastech dostatečný pokrok.

Brusel plísní i Rumuny

Evropská komise dnes kritizovala za nedostatečný boj s korupcí také Rumunsko. Tamní případy uplácení jsou prý stále příliš zpolitizované. Na rozdíl od sousedního Bulharska  však Brusel Rumunsko nijak nepotrestá. Novinářům to dnes řekl mluvčí EK Johannes Laitenberger.

Komisi se především nelíbí, jak v případech korupce postupují soudy. Soudci prý často připouštějí obžalovaným nepodstatné výmluvy, které jen protahují vyšetřování. "Potřebujeme vidět jednoznačnou shodu všech politických stran na vykořenění korupce z nejvyšších míst," uvedl Laitenberger.

Rumunsko loni ustavilo speciální úřad, který se má věnovat právě případům korupce. V současnosti jeho vyšetřovatelé řeší téměř 100 případů, které prý zasahují na nejvyšší místa. První závěry vyšetřování by se měly objevit zhruba za dva měsíce.

Barroso a Frattini. Korupce politiků, nevěrohodné soudy na EUBalkáně.Evropská komise má podle svého mluvčího z Rumunska velmi smíšené dojmy. Nutná opatření pro boj s uplácením a dalšími podobnými trestnými činy sice existují, ale jejich základy jsou příliš "křehké". Tamní vláda by prý konečně měla dokončit práce na novém trestním zákoníku. To by mělo vylepšit i spolupráci se zahraničními úřady při vyšetřování trestných činů.

Hlavní problém ale prý představují právě zkorumpovaní politici. "Musí být povoleno nezávislé vyšetřování bývalých ministrů a poslanců, aby byla obnovena důvěra veřejnosti," uvádí hodnotící zpráva.

Foto: Profimedia a tisková služba EK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ