Eurofightery nelétají. Kvůli katapultovacímu křeslu

Zahraničí
17. 9. 2010 07:10
Eurofighter s německými znaky.
Eurofighter s německými znaky.

Evropská letecká pýcha, víceúčelový stíhací letoun Eurofighter Typhoon, dočasně nelétá. V Německu zůstává na zemi všech 55 těchto strojů ve výzbroji luftwaffe, informoval list Financial Times Deutschland. Důvodem je, že technici se obávají problémů s katapultovacím křeslem.

Podobná situace je i v dalších zemích včetně Rakouska. Tam můžou startovat jen eurofightery zajišťující lety priority A. Jestli stroje zůstanou v hangárech týdny nebo až měsíce, zatím není jasné.

Bezpečnost ve vzduchu nad Spolkovou republikou teď zajišťují starší stroje typu Phantom, uvedl mluvčí tamních vzdušných sil. Na rozdíl od Němců mají ale Rakušané zatím jen několik eurofighterů, které postupně nahrazují stroje Saab J35 Draken. Alpská republika se nakonec rozhodla nakoupit jen 15 kusů letadel nového typu.

V kokpitu eurofighteru. Bojová verze je jednomístná.Eurofightery nevzlétnou v Německu do doby, dokud se nevyjasní podrobnosti havárie tohoto letadla koncem srpna ve Španělsku. Při pádu stroje zahynul saúdskoarabský kopilot, jemuž se sice údajně podařilo vystřelit z kabiny, ale od jeho křesla se oddělil padák.

U pilota fungovalo naopak katapultovací křeslo normálně.   

Experti se domnívají, že pád letadla způsobila srážka s ptákem (ptáky), při níž se poškodily důležité senzory. Bylo to ale teprve druhé zřícení eurofighteru od roku 2002. Tehdy šlo o prototyp a posádka se zachránila katapultáží.

Výrobcem katapultovacích křesel eurofighterů je britský podnik Martin-Baker.

Nehledě na čerstvou havárii je eurofighter v současné době s dosud více než 90 tisíci nalétanými hodinami nejbezpečnějším letadlem na světě.

Více či méně drobné technické trable s tímto letounem ale existují od doby, kdy objednané eurofightery začaly přebírat armády několika evropských států. Ne vždy šlo "dětské nemoci". Šlo například o problémy s Mauserovým 27mm kanonem či vypadáváním přístrojů a kontrolních obrazovek, takže nějaký čas mohly v Německu letouny do vzduchu jen za bílého dne a se zkušenými piloty.

Údržba letadla u luftwaffe.Zatím 14 strojů z dodaných 55 vrátila luftwaffe obratem výrobci k technickým úpravám.

Dosud bylo dodáno celkem 230 eurofighterů hlavně do Německa, Británie, Španělska a Itálie. Tyto čtyři země také eurofighter společně vyrábí. Na Eurofighteru s.r.o. se podílejí hlavně koncerny EADS (Německo/Španělsko) BAE systems (Británie) a Alenia Aeronautica (Itálie).

Deltakřídlem charakteristický eurofighter je stíhací letoun ke vzdušnému boji za hranicí viditelnosti (BVR, Beyond-Visual-Range) i k boji zblízka, jenž je schopen také útoku na pozemní cíle.

Němci ho zpočátku vyvíjeli jako Jäger 90 a první vyrobené stroje se dodávaly pod označením Eurofighter 2000. V aktuálním označení se číslovka vynechává, mezinárodní název zní Eurofighter Typhoon. 

 Výroba eurofighterů v Itálii. 

  

Autor: - pp -Foto: eurofighter.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ