Postup francouzských úřadů vůči Romům, za který se na Paříž snesla v posledních týdnech vlna kritiky, označila dnes eurokomisařka Viviane Redingová za ostudný. Zároveň pohrozila Paříži právními kroky. Podle komisařky pro spravedlnost, základní práva a občanství bude muset Evropská komise zahájit proti Francii proceduru pro porušení unijního práva.
Francie je podle prohlášení svého ministerstva zahraničí kritikou ze strany komise překvapena, ale nechce se pouštět do polemik.
Na dnešek Francie připravila další vyhoštění rumunských Romů, 69 jich ráno v Marseille bylo odbavováno k odletu zvláštním letadlem rumunské společnosti Blue Air do Bukurešti.
"Čeho je moc, toho je příliš," prohlásila Redingová na adresu francouzské politiky vůči Romům v krátkém, avšak poměrně rázném projevu před novináři. "Řeknu to jasně: dochází mi už trpělivost," podotkla.
Francie již letos vyhostila několik tisíc Romů, kteří neměli patřičné dokumenty, a to zejména do Bulharska a Rumunska, tedy do dvou členských zemí EU. Paříž svůj postup zdůvodňuje potřebou zajistit právo a pořádek.
Návrh na zahájení právních kroků vůči Paříži, který je podmíněn souhlasem komise jako celku, hodlá komisařka předložit zhruba do dvou týdnů.
Redingová soudí, že Francie nedostatečně do svého práva převedla normu týkající se volného pohybu evropských občanů, a navíc ji používá špatným způsobem. Paříž bude mít prostor k reakci či nápravě situace. Pokud se situace nezmění, pak by mohla kvůli tomu skončit až před evropskou justicí.
Podobné procedury, které se táhnout často i řadu let, v EU nicméně nejsou ničím neobvyklým. Vedou se z nejrůznějších důvodů prakticky proti všem členským státům, tedy i vůči Česku a Slovensku. Spíše jen výjimečně se pak ale stává, že vše vyvrcholí uvalením nějakých sankcí.
Kvůli deportacím Romů již Francii kritizovala řada neziskových organizací i Rada Evropy, OSN či Evropský parlament. Francouzští představitelé ale opakovaně zdůrazňovali, že postupují v souladu s unijním právem.
Europoslanci Paříž minulý týden vyzvali k bezprostřednímu zastavení deportací a současně také kritizovali komisi za nečinnost. Vytýkali jí, že není schopna jasně říct, zda Paříž unijní normy porušuje, či nikoli.
"Osobně jsem přesvědčena, že Evropská komise nebude mít jinou možnost než zahájit proti Francii procedury pro porušení práva," podotkla komisařka, pod niž spadá i problematika lidských práv. "Mám v plánu to navrhnout předsedovi komise (Josému Barrosovi)," dodala.
Hodně rozčíleně hovořila zejména ve chvíli, kdy popisovala komunikaci s francouzskými úřady. Jejich zástupci Brusel prý na jednu stranu přesvědčují o tom, že opatření nejsou cílená konkrétně vůči Romům, avšak na stranu druhou existuje oběžník, který je cílen právě na příslušníky této menšiny. "To je ostuda," podotkla.
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg před několika dny v Bruselu řekl, že má zprávy, že francouzské úřady po vášnivých debatách, které vyhošťování vyvolalo, budou postupovat citlivěji.
"To, jak prezident (Nicolas) Sarkozy vyhošťuje rumunské občany, je proti duchu a stanovám EU. Mírně řečeno, když se na to díváte, nelze se ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy," řekl už dříve Lidovým novinám. Později tyto výroky podle České televize nicméně o něco zmírnil. "Já jsem řekl, že to jenom dělá navenek dojem, jako by to byl rasismus. Já jsem ho nenařkl z rasismu," uvedl.
Ministr i premiér Petr Nečas také kritizovali fakt, že na nedávnou schůzku pořádanou Francií k azylové politice a migraci byly pozvány jen vybrané a převážně velké členské země EU a Kanada, zatímco ČR, Slovensko či Bulharsko s Maďarskem nikoli.