Evropská unie má po měsících odkladů a zdlouhavých debat konečně novou Evropskou komisi, tedy jeden z klíčových orgánů. Sbor komisařů včetně českého zástupce Štefana Füleho dnes schválili europoslanci. Stalo se tak i přesto, že řada z nich šéfa EK Josého Barrosa i některé členy jeho týmu ostře kritizovala.
Většina z 22 českých europoslanců komisi zřejmě přímo nepodpořila. Nejsilnější český blok z ODS, který tvoří devět členů, se podle informací těsně před hlasování plánoval zdržet. Komunisti, kteří mají čtyři zástupce, chtěli podle Miloslava Ransdorfa hlasovat proti. Pro naopak byli oba lidovci i sociální demokraté, kteří mají sedm zákonodárců.
Komise v EU připravuje novou legislativu a dohlíží na dodržování stávajících norem. Dává třeba pokuty firmám utvářejícím kartely nebo může pohnat země bloku před soud, pokud neplní dohodnutá pravidla.
ČTĚTE TAKÉ: Europoslanci grilují komisaře na velmi mírném plameni
Česko dosud zastupoval bývalý premiér Vladimír Špidla, který měl na starosti sociální otázky a zaměstnanost. Nyní ho vystřídá někdejší ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který se bude věnovat rozšíření nyní 27členné EU.
Nová komise, která je výsledkem loňských voleb do EP, měla podle prapůvodní vize začít pracovat od listopadu. To však zhatilo zpoždění vstupu lisabonské smlouvy o reformě EU v platnost.
Europoslanci dnes nerozhodovali o jednotlivých kandidátech na komisaře, nýbrž o komisi jako celku.
Hlasovat o ní měli už 26. ledna, to ale zase zmařilo stažení bulharské kandidátky Rumjany Želevové, kterou zákonodárci ostře kritizovali a hrozilo, že by mohla kvůli tomu padnout i celá komise. Bulharsko ale kontroverzní adeptku nakonec vyměnilo, čímž otevřelo cestu ke schválení komise.
Foto: ČTK/AP archiv EP