V elektrických přístrojích v Evropě bude zapovězeno více jedovatých látek než dosud. Příslušnou směrnici RoHS schválili tento týden velkou většinou poslanci Evropského parlamentu (EP). Udělali ale výjimku u jedovatého kadmia, jež se používá při výrobě fotovoltaických článků.
Škodlivý tellurid kadmia má na střeše také mnoho majitelů domácích slunečních elektráren. Z řady stran kritizované rozhodnutí europoslanců ovlivnilo podle kritiků výrazným způsobem lobbování některých firem, jež fotovoltaiku vyrábějí.
Lobbisté různých výrobců slunečních modulů si u členů Evropského parlamentu v Bruselu doslova podávají kliku, uvedla například německá tisková agentura DPA.
K největším profitérům toho, že solární články byly vyňaty ze směrnice EU "Restriction of Hazardous Substances Direktive", patří například výrobci First Solar nebo Q-Cells. Tratí naopak ti, kteří při produkci fotovoltaiky maximálně hledí na budoucí ochranu životního prostředí - Solarworld, Bosch Solar, Wacker a řada dalších.
Vědci přitom jedovatost kadmia nijak nezpochybňují. Jde podle nich o velmi jedovatý těžký kov, jenž ohrožuje vodu a vyvolává rakovinu. Uvádí to třeba americký úřad na ochranu životního prostředí EPA.
Český europoslanec RNDr. Pavel Poc (ČSSD) k problematice na svých webových stránkách uvádí: "Kadmium je mimořádně kumulativní karcinogenní jed a ohrožení s ním spojené nelze podle mě přejít pouhým odkazem na ekonomiku solární energetiky. Jenže CdTe články se vyrábějí pod dollar za watt špičkového výkonu, mají z ekonomického hlediska nejlepší poměr cena/výkon. V EP nyní snad i pod vlivem ekonomické krize převládá poněkud zvrácené myšlení, pro které se zdají být podstatnější zájmy průmyslových lobby než ohrožení lidského zdraví a životního prostředí."
Názor učinit ohledně nebezpečných jedů výjimku právě u fotovoltaiky převládl i ve Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Smířliví s kadmiem se nakonec ukázali i zelení, ale až po důkladné diskusi, uvedla německá poslankyně EU Rebecca Harmsová. Namísto kadmia se například používá silicium, ale výrobně jde o energeticky náročnější proces.
Zelení ale kladou velký důraz na recyklaci fotovoltaiky s teluridem kadmia a na to, aby se výjimky z citované směrnice staly za několik let předmětem revize.
Harmsová zdůrazňuje, že se objem výroby elektrických a elektronických přístrojů zvětšuje. Do roku 2020 se počítá s tím, že tato oblast bude produkovat 12 milionů tun odpadu ročně.
A v nich značné množství jedů, dodává německá politička.