Europoslanci žádají rozšíření ruských sankcí kvůli vraždě právníka

Zahraničí
2. 11. 2017 20:05
Zavražděný ruský právník Sergej Magnitský.
Zavražděný ruský právník Sergej Magnitský.

Rozšíření evropských sankcí na 32 ruských úředníků, kteří stojí za smrtí ruského právníka Sergeje Magnitského, žádá dvacítka poslanců Evropského parlamentu. V dopise, který podepsal také místopředseda europarlamentu Pavel Telička, proto žádají nynější estonské předsednictví EU o ukončení průtahů v této věci.

Jméno Sergeje Magnitského nese sankční seznam, kterým se od roku 2012 řídí Spojené státy. Magnitskij byl ruský auditor a právník, zatčený za údajné daňové úniky krátce poté, co obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací. V listopadu 2009 Magnitskij za nevyjasněných okolností v moskevském vězení zemřel, podle ruské opozice byl zavražděn.

USA následně přijaly zákon znemožňující vstup do země a přístup k americkému bankovnímu systém lidem, kteří byli za jeho smrt odpovědní. Podobnou normu nedávno přijala také Kanada, vyvolala tím ostrou reakci Moskvy.

Evropská unie v minulých letech zmrazila majetek a zakázala vstup na své území řadě ruských občanů v souvislosti s ukrajinskou krizí. Kvůli smrti Magnitského ale EU dosud přímo nereagovala, ačkoliv se v Bruselu o věci diskutuje už od roku 2010.

"Zatímco se v dnešních dnech řeší, že by měly Spojené státy sankční seznam rozšířit, Evropská unie pořád proti tomuto výraznému porušování lidských práv a základních svobod nijak nezasáhla," uvedl místopředseda EP Telička na své webové stránce. Situace kolem dodržování lidských práv v Rusku je podle něj naprosto krizová. Přitom má Rusko jakožto členský stát OSN, Rady Evropy či Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě závazek tato práva nejen dodržovat, ale rovněž také prosazovat.

V souvislosti s případem přijal europarlament v minulosti už tři rezoluce a dvě doporučení. Poslanci opakovaně žádali členské státy EU, aby podnikly kroky nutné k uvalení sankcí na lidi odpovědné za právníkovu smrt i následné soudní skrývání případu.

"Chtěli bychom tímto naléhat na estonské autority, aby ve svém postavení podnikly nutné kroky a uvedly nejnovější doporučení Evropského parlamentu z 2. dubna 2014 na Radě co nejdříve," napsali europoslanci estonskému předsednictví. Toto doporučení dlouhou dobu blokovala Evropská komise, kterou museli poslanci v roce 2016 vyzvat, opět dopisem, aby nechala o sankcích členské země vůbec hlasovat. Státy k tomu ale zatím stejně nepřikročily.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Alexander Zemlianichenko

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ