Eurotahanice o Lisabon. Komisaři pro všechny?
11.12.2008 10:40 Aktualizováno 18.12. 11:53
Pokud Irsko získá kvůli přijetí lisabonské smlouvy, kterou v referendu odmítli jeho občané, svého eurokomisaře, musí ho mít všechny členské státy EU. V rozhovoru s ČTK to před začátkem dnešního summitu EU v Bruselu řekl premiér Mirek Topolánek. Lisabonská smlouva přitom počítá se snížením počtu eurokomisařů o třetinu.
Hledání cest ven z krize vyvolané irským "ne" je jedním z hlavních témat vrcholné schůzky EU, která začne odpoledne. Z Irska zaznívají zprávy o tom, že by Irové chtěli od unie slyšet, že si budou moci ponechat i v budoucnu svého komisaře. Budou asi také chtít záruky, že nikdo nebude zpochybňovat jejich neutralitu, stejně jako zdanění či některé etické otázky jako jsou potraty. To byly věci, které posloužily odpůrcům smlouvy v kampani, před červnovým referendem.
Topolánek si myslí, že by například v otázce daní a počtu komisařů měly právní záruky platit pro všechny členské státy EU. "Budeme samozřejmě vyžadovat, aby tato právní závaznost byla pro všechny státy," uvedl premiér s tím, že Česko zajímá především daňová suverenita. "Je to něco, o čem my mluvíme dlouhodobě. U přímých daní se velmi bráníme jakémukoliv progresu a ten irský přístup je pro nás svým způsobem přijatelný," dodal.
Českému premiérovi nicméně vadí "hysterie", která se kolem ratifikace smlouvy rozpoutala, přičemž prý zastiňuje všechny ostatní důležité věci. "To přece není poprvé, kdy členské země mají problémy s ratifikací dokumentu. Já bych řekl, že v poslední době postoj těch ostatních je méně tolerantní než v minulosti," doplnil a upozornil, že Česko je v každém případě proti jakémukoliv nátlaku na Iry.
Podle stávajících smluv, které zůstávají v platnosti až do případného vstupu lisabonské smlouvy v platnost, by se počet komisařů měl v příští komisi snížit. Současný sbor komisařů v čele s předsedou Josém Barrosem by měl normálně skončit na konci října příštího roku. Do té doby by podle návrhu závěrů měli Irové přistoupit ke druhému referendu.
Návrh závěrů ale počítá s tím, že bude přijato rozhodnutí, že pokud lisabonská smlouva vstoupí v platnost, pak unie podnikne kroky k tomu, aby komise pokračovala v takovém složení, že každá země v ní bude mít jednoho svého zástupce.
Foto: tisková služba EK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.