Část úředníků z bruselských institucí Evropské unie vstoupila dnes ráno úderem deváté do tříhodinové stávky. Cílem protestu bylo dosáhnout navýšení platů o 3,7 procenta. Pořadatelské odbory FFPE však neuměly belgickým médiím sdělit, kolik lidí se do protestu zapojilo.
Během manifestace se v budově, kde se vždy scházejí ministři členských zemí sedmadvacítky, ráno shromáždilo zhruba tisíc úředníků, uvedl belgický rozhlas.
Proti zvýšení úřednických platů v čase krize se však staví řada členských zemí EU, jejich souhlas je ke zvýšení nezbytný.
V institucích EU pracuje kolem 38 tisíc lidí. Za vyhlášením stávky stojí odbory FFEP z Rady EU, v níž pracuje několik tisíc z nich. Pro Radu EU pracují lidi nejrůznějších profesí i vzdělání, od právníků, ekononomů či expertů na zahraniční politiku až po technický personál, zajišťující chod budovy.
ČTĚTE TAKÉ: Euroúředníci vytáhnou do stávky. Chtějí zvýšit platy
Tabulkově nejnižší příjmy ve výši 2325 eur má v bruselském unijním labyrintu kategorie pracovníků D 1 (dříve D 4). Podle příslušných tabulek jde o manuálně pracující síly, uklízeče, služby a podobně, jimž stačí základní vzdělání. Nejvyšší, mnoha úředníky vysněná kategorie A 16 (dříve A 1), si podle tabulek přijde na 14 823 eur měsíčně.
Proti zvýšení o 3,7 procenta nicméně brojí množství členských zemí EU včetně České republiky a Slovenska. Zástupci odborů dnes ale podotkli, že pokud se státy nerozhodnou zvýšení "odklepnout", obrátí se na evropskou justici. Se zvýšením totiž počítají platné unijní normy.
"Vyzýváme kolegy z dalších institucí (Evropská komise či Evropský parlament), aby se také připojili k našemu hnutí," prohlásil už před stávkou jeden z představitelů nespokojených úředníků Renzo Carpenito.
"Zdejší personál pracuje velmi tvrdě, často až pozdě do noci, aby řešil problémy Evropské unie," řekl Carpenito listu EUobserver. Současně si postěžoval, že média celou věc nafukují.
Navýšení platů o 3,7 procenta, s nímž přišla jakožto výkonný orgán EU Evropská komise, počátkem prosince odmítli zástupci členských zemí EU. Tento postoj zaujali i přes názor právní služby, že je třeba respektovat pravidla, která se zvýšením počítají.
O navýšení platů se v Bruselu nejednalo, bylo vypočítáno podle fixního schématu. Už sám návrh se však setkal s většinovým odmítnutím zemí sedmadvacítky. Komise zdůrazňuje, že platy evropských úředníků se vypočítávají s přihlédnutím k platům ve veřejné správě ve vzorku členských zemí.
Jeden z předáků úřednických odborů Félix Geradon řekl, že navýšení platů je ukotveno v platných pravidlech. "Pokud to neudělají, poruší právo a půjdeme k soudnímu dvoru," dodal na adresu členských zemí, přičemž nevyloučil ani možné opakování stávky. Na to se pak v EU reaguje s ročním zpožděním, takže by to mělo platit právě v příštím roce, o nějž se vede spor. Loni podle něj euroúředníkům mzdy narostly o 2,4 procenta, ale inflace v Belgii dosáhla šesti procent, takže prý jim prý ve výsledku citelně klesla jejich kupní síla.
Jeden z českých zaměstnanců Rady EU Marek Mikula novinářům řekl, že stávkující chtějí jen to, aby se dodržely sliby, které jim byly dány.
"Zejména bankéři už se chlubí letos tím, jak se jim budou navyšovat platy a jak budou zase rekordní bonusy, a byli to tito lidé, kteří zavinili tuto krizi. A proč my bychom měli platit za chyby těchto lidí?" reagoval na výtku kritiků namítající, že kvůli současné krizi není na místě žádat navýšení platů.
"Všichni si budou muset utahovat opasky a tady tito lidé se budou zase smát," podotkl.
O krizi kolem platů budou dnes odpoledne v Bruselu opět jednat diplomaté členských zemí, uvádějí na svých webových stránkách odbory FFPE.
Foto: Profimedia a archiv EK