Pohled z Česka
"Evropa podcenila počet lidí náchylných k teroru"
24.03.2016 12:28
Evropské unie i její členské státy podceňovaly počet lidí, kteří mohou být náchylní nechat se zverbovat k terorismu, řekl český europoslanec Petr Ježek (za ANO). Úterní teroristické útoky v Bruselu, které si vyžádaly nejméně 31 obětí, podle něj v Evropě vyvolají politickou potřebu něco činit.
V Evropě podle Ježka po loňských útocích v redakci v lednu v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo dlouho nikdo nechtěl spojovat útoky s islámem. "Kdyby se o tom začalo hovořit intenzivněji hned a nepokrývalo se to politickou korektností, možná bychom byli dál," řekl Ježek novinářům. Situaci na bruselských či pařížských předměstích, odkud se mohou verbovat teroristé, nelze změnit ze dne na den, do její změny je třeba investovat finanční i lidské zdroje, uvedl.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
-
Ano. 26 %
-
Ne. 35 %
-
Dočasně ano. 38 %
Francouzský premiér Manuel Valls ve středu prohlásil, že EU musí bezodkladně zpřísnit ostrahu svých vnějších hranic a zavést do praxe připravovaný registr cestujících v letecké dopravě (PNR). Právě PNR je ale podle Ježka příkladem opatření, které pomůže až v delším horizontu, aktuální situaci spíš řeší operativní opatření členských států.
Státy mají v případě evropských směrnic obvykle dva až čtyři roky, aby její ustanovení promítly do svého právního řádu. "Ono to vypadá, že když teď přijmeme PNR, tak do druhého dne zmizí teroristé. Ale pak to bude trvat zase dva roky, než bude směrnice implementována," uvedl Ježek. Totéž se týká i připravované směrnice o terorismu, jejíž návrh zveřejnila Evropská komise loni v prosinci.
Směrnice má nově označit za trestný čin cesty džihádistů s evropskými pasy na Blízký východ, ale také uvnitř Evropské unie, vedené z "teroristických důvodů". Návrh také předpokládá možnost stíhat ty, kdo se účastní teroristického výcviku, či ty, kdo podobné aktivity a cesty financují. Podle Ježka nepřinese směrnice dramatickou změnu. "Jde o to, aby členské státy na to pohlížely stejným způsobem, někde nebyl nějaký krok viděn jako trestný čin a někde jako přestupek," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.