Evropa se upsala <span>nové euroústavě</span>

Zahraničí
13. 12. 2007 14:02
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoŠéfové států a vlád Evropské unie ve čtvrtek v Lisabonu podepsali novou unijní smlouvu, která nahradí euroústavu, již v referendech odmítli francouzští a nizozemští voliči. Za Českou republiku dokument stvrdil premiér Mirek Topolánek.

Aby dokument, který přináší unii některé zásadní reformy a z velké části se shoduje s původní ústavou, začal platit, musí ho ještě ratifikovat všech sedmadvacet členských států. Přinejmenším v Irsku o smlouvě budou rozhodovat voliči, což do celého procesu vnáší určitý prvek nejistoty. Nesouhlas byť jen jednoho státu totiž může Lisabonskou smlouvu "pohřbít".

Tato reformní smlouva posílí roli národních parlamentů. V Lisabonu to ve čtvrtek na začátek ceremoniálu řekl předseda Evropské komise José Barroso. Nejspíš se tak snažil vyvrátit obavy některých politiků, že Lisabonská smlouva se příliš neliší od euroústavy a bude jen dalším krokem k federativnímu uspořádání EU.

Šéfové vlád členských států se do kláštera svatého Jeronýma začali sjíždět již před dvanáctou hodinou, přičemž u hlavní brány je vítal portugalský premiér José Sócrates a ministr zahraničí Luís Amado. Celý ceremoniál odstartovala hudební vsuvka, při níž zazněla Beethovenova Óda na radost, původně uvažovaná jako společná hymna EU.

Evropské státníky ještě dnes čeká cesta do Bruselu, včetně českého premiéra Mirka Topolánka, kde se v pátek uskuteční pravidelný summit EU. Právě to se stalo trnem v oku především ochráncům životního prostředí a dalším, kteří upozorňovali, že tolik letů značně zatíží životní prostředí, což prý za pár podpisů nestojí. EU se přitom staví do čela boje proti globálním klimatickým změnám.

Ilustrační foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ