Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nečeká tento týden na summitu Evropské unie rozhodující průlom v uprchlické krizi. Řekl to v rozhovoru, který ve středu zveřejnil německý deník Berliner Morgenpost. Schulz zároveň vyzval k realizaci loňské dohody o rozdělení 160 tisíc běženců mezi země Evropské unie; je to podle něj nutné pro úspěch dohody s Tureckem o uzavření hranic a vracení uprchlíků z Řecka.
"K definitivnímu průlomu spíš nedojde. Umím si ale představit, že dosáhneme nějakých pokroků. Uděláme další důležitý krok k řešení migrační krize," řekl Schulz. Podle něj se musí představitelé osmadvacítky dohodnout na způsobu ochrany vnějších hranic EU i na mechanismu rozdělování běženců mezi unijními státy.
"Aby dohody s Ankarou vůbec mohly vyjít, musí fungovat už dohodnutý mechanismus rozdělení 160 tisíc běženců v Evropě. To musíme tento týden na summitu projednat," řekl Schulz. O jednorázovém rozdělení uprchlíků, kteří do Evropy zamířili přes Itálii a Řecko, se loni domluvili ministři vnitra zemí EU; návrh přijali většinově přes nesouhlas některých členských států včetně Česka.
Schulz kritizoval, že středoevropské země se navzdory dohodě zdráhají uprchlíky přijímat. "Maďarsko by mělo podle tohoto klíče přijmout 1294 běženců, ale (premiér Viktor) Orbán o tom chce uspořádat referendum a říká, že je to německý problém. Dokud povedeme tyto debaty a Evropská rada bude muset rozhodovat jednomyslně, je pro mě těžké být optimistický," uvedl.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Šéf europarlamentu se také postavil za německou kancléřku Angelu Merkelovou a podpořil její názor, že dlouhodobě lze uprchlickou krizi vyřešit jen na evropské úrovni, nikoli národními opatřeními. "Považuji za mylnou domněnku, že národní limity pro počty běženců mohou vyřešit uprchlickou otázku. Lidé, kteří prchají před (syrským prezidentem Bašárem) Asadem nebo před teroristy z IS se nenechají zastavit plotem," řekl.
Pokud se nepodaří najít společný postup v uprchlické krizi, hrozí podle Schulze rozpad EU. "Fakt je, že se nyní od sebe vzdalujeme. Příkopy, které vznikají, mohou vést ke krachu EU. Žádný projekt, ani EU, není nevratný. Musíme vší silou zabránit tomu, aby se to stalo. Jen tak budeme moci na našem kontinentu dál žít v míru a v blahobytu," řekl Schulz.