Evropská federace. Barroso chce více integrovat EU

Zahraničí
12. 9. 2012 19:30
Manuel Barroso o dalším vývoji EU.
Manuel Barroso o dalším vývoji EU.

Evropská unie by se měla více integrovat a vyvíjet směrem k federaci. Ve svém výročním projevu na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku k tomu dnes vyzval předseda Evropské komise José Barroso. Podle něj by se také měla změnit základní smlouva EU; ta současná přitom po tvrdém vyjednávání vstoupila v platnost teprve před třemi lety.

"Nejsem pro superstát, ale pro demokratickou federaci národních států. To je náš politický horizont," uvedl Barroso, který se dosud otevřenému vyjádření týkajícímu se politické budoucnosti Evropy spíše vyhýbal. "To by nakonec znamenalo vytvoření nové smlouvy EU," dodal.

Evropská unie jako epochální projekt. Návrh nové smlouvy prý Evropská komise připraví ještě před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014. "Hluboká a opravdová hospodářská a měnová unie může začít fungovat i se současnými smlouvami, ale završena může být jen novou smlouvou," prohlásil předseda komise.

Předávání dalších pravomocí Bruselu je podle Barrosa nutné hlavně v současných krizových časech, protože užší integrace je prý receptem, který by mohl vyřešit ekonomické problémy. Ty už jsou tak rozsáhlé, že se podle něj na národní úrovni vyřešit nedají.

"V době globalizace společná suverenita znamená, že získáme větší moc, ne že o ni přijdeme," zdůraznil. "Realita je taková, že členské státy už ve vnějším světě dávno nejsou s to samy ovlivnit běh věcí."

Federalizace Evropské unie by znamenala zavedení společné fiskální a hospodářské politiky, výsledkem by zřejmě bylo i rozsáhlé přerozdělování mezi chudšími a bohatšími zeměmi. Takový scénář by ale v rámci sedmadvacítky měl zcela jistě mnoho odpůrců a jedním z nich by pravděpodobně byla i Česká republika. Proti federalizaci EU se dosud hlasitě stavěl prezident Václav Klaus.

Své zastánce i odpůrce měla Barrosova vize i mezi přítomnými poslanci. Bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, který šéfuje parlamentní frakci liberálů, označil plán na federalizaci za málo ambiciózní a namísto "federace národních států" vyzval k vytvoření "federální unie evropských občanů".

Barroso v Evropském parlamentu.Jeho ideologický protivník Martin Callanan, šéf skupiny konzervativců, naproti tomu Barrosovi vmetl, že se jen opakuje. "To, co jsme tu viděli, je pořád ten starý otřepaný přístup," řekl s tím, že volání po větším vlivu unie se v kruzích evropských elit stalo jakýmsi "bezmyšlenkovitým reflexem".

Kriticky projev zhodnotil i další z členů konzervativní frakce, český europoslanec Jan Zahradil (ODS). "Jejich vize je... utopická, naprosto popírá ekonomickou a společenskou realitu i vůli občanů... Jediným výsledkem tohoto budování superstátu ´shora´ bude oživení starých animozit a nakonec i postupný úpadek Evropské unie jako takové," uvedl ve svém prohlášení.

Rozsáhlá změna fungování unie by vyžadovala přijetí nové smlouvy, na které by se musely shodnout všechny země. Poslední revize základních unijních dokumentů se přitom odehrála před pouhými třemi lety a její vyjednávání trvalo roky. Česko Lisabonskou smlouvu ratifikovalo jako poslední z unijních zemí kvůli odporu prezidenta Klause, který otálel se svým podpisem.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv Evropské komise , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ