Evropská komise bude příští týden diskutovat o možnosti, zda nebudou muset občané USA a Kanady potřebovat pro cesty do unie víza. Mluvčí komise Natasha Bertaudová vysvětlila, že podle stávajících unijních pravidel musí evropská exekutiva věc probrat v situaci, kdy určité státy, pro jejichž občany víza v unii nejsou potřeba, po občanech některé z členských zemí EU víza stále vyžadují.
Oba severoamerické státy vyžadují víza po Rumunech a Bulharech, jejichž země do EU vstoupily v roce 2007. Spojené státy navíc také po Chorvatech, Kypřanech a Polácích.
Prioritou pro unii je podle Bertaudové dosáhnout plné "vízové reciprocity pro občany všech členských zemí unie". Příslušné evropské nařízení vyžaduje, aby komise na rok dočasně pozastavila bezvízový styk s těmi státy, které vůči některé unijní zemi vízový režim uplatňují i dva roky poté, co na to dotyčný členský stát Brusel upozornil.Podobný postup ale podle Bertaudové neznamená, že komise už nyní o přerušení bezvízového styku rozhodne. Na jednání 12. dubna téma vnesl s ohledem na "právní deadline" šéf komise Jean-Claude Juncker, který chce "politickou debatu" a zhodnocení situace, uvedla mluvčí.
Pokud později komise skutečně k dočasnému zrušení bezvízového režimu přistoupí, jak by podle platných pravidel měla, mohou věc do čtyř měsíců zastavit svým rozhodnutím členské země EU nebo Evropský parlament.
O situaci podle Bertaudové americká strana ví a unie s Američany o věci řadu měsíců jedná. Případné zavedení víz pro občany USA by z praktického pohledu bylo ranou pro turistický průmysl. Poškodilo by to zřejmě i vztahy s Washingtonem v době, kdy obě strany například vyjednávají o rozsáhlém Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP).
Evropská komise zváží zavedení víz pro Američany a Kanaďany
Zahraničí
8. 4. 2016 16:05
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.