Členové Severoatlantické aliance nejsou v pohledu na nový plán Washingtonu na evropský protiraketový deštník jednotní. Poláci a Rumuni jsou pro, Slováci proti. Novou verzi, kterou navrhl americký prezident Barack Obama poté, co vycouval z plánu na rozmístění prvků deštníku v Čechách a v Polsku, ve čtvrtek podpořil rumunský prezident Traian Băsescu.
Americký viceprezident Joe Biden rumunskou podporu nové verze ocenil. Rumunsko je druhou zastávkou na Bidenově cestě po střední a východní Evropě.
V Rumunsku, kde Spojené státy s výstavbou žádného z hlavních protiraketových prvků nepočítaly, mají Američané vojenskou základnu.
Ve středu viceprezident jednal v Polsku, kde mu účast své země na budování nového protiraketového štítu přislíbil i polský premiér Donald Tusk.
ČTĚTE TAKÉ: Polsko se zapojí do ořezaného raketového štítu
Rázné slovenské „ne"
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) naopak ve čtvrtek po setkání s generálním tajemníkem NATO Andersen Foghem Rasmussenem prohlásil, že nebude souhlasit s umístěním jakýchkoli prvků protiraketové obrany na slovenském území.
Původně měla stát v Čechách radarová základna a v Polsku základna se zhruba desítkou „antiraket". Systém měl chránit před raketami dlouhého doletu například z Íránu. Záměr ale kritizovalo Rusko a prezident Obama plány změnil. Uvažuje o vybudování protiraketové obrany proti střelám krátkého a středního doletu.
Aktivitám směřujícím ke vzniku protiraraketového systému u sousedů nebyl Fico nakloněn ani v minulosti. Rozhodnutí americké administrativy vzdát se původního záměru ve čtvrtek ocenil.
Přivítal jej i Rasmussen. "Nový plán angažuje všechny spojence, kteří si přejí být zaangažovaní," uvedl. Zároveň by uvítal, kdyby při tvorbě systému měla větší slovo Severoatlantická aliance.
Foto: Reuters, ČTK