Evropský soud: Zákaz zahalování je nutný pro soužití v demokratické společnosti

Zahraničí
11. 7. 2017 20:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Evropský soud pro lidská práva schválil zákaz zahalování muslimkám v Belgii, který podle něj lze považovat za "nezbytný pro soužití v demokratické společnosti". Soud vycházel ze stejného rozhodnutí, které přijal v případě Francie.

V obou zemích platí od roku 2011 zákon zakazující nosit na veřejných místech závoje či šátky zahalující zcela či z velké části postavu a hlavu. V platnost vstupuje zákon zakazující nošení věcí, jako jsou třeba burky (oblečení zakrývající i obličej) či nikáby (závoje, které na rozdíl od burek nezahalují oči), tedy tradiční části oblečení některých muslimek.

Evropský soud konkrétně reagoval na stížnosti jedné Belgičanky a jedné Maročanky, které omezení označily za diskriminaci a za neoprávněný zásah do soukromí. Podle justice jde naopak o snahu zajistit podmínky pro nekonfliktní soužití ve společnosti. Soud rovněž schválil pokuty, které byly oběma muslimkám v této souvislosti vyměřeny.

V Belgii lidem, kteří by porušili nařízení zákona, hrozí tresty ve výši až sedmi dnů vězení v případě recidivy a pokuta až 137,5 eura (3370 korun).

Francie je přísnější v hrozbě možných trestů, protože tam v určitých případech mohou ti, kteří donutí nějakou ženu k porušení této normy, čelit až ročnímu vězení a pokutě až 30 tisíc eur (735 tisíc korun).

Kromě těchto dvou zemí obdobná opatření platí i lokálně jinde v Evropě. Například v ženevském kantonu ve Švýcarsku, kde to platí ve školách, přičemž v řadě dalších švýcarských regionů to platí pro veřejná místa. Podobná místní omezení jsou třeba i v Itálii, Británii, Lucembursku či Španělsku.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK , Abd Rabbo Amma

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ