Evropský tisk: EU je v konfliktu Ruska a Gruzie měkká
14.08.2008 11:55
Evropská unie jedná podle některých zahraničních deníků v současné krizi mezi Ruskem a Gruzií příliš "v rukavičkách" a Rusku se daří prosazovat své požadavky. Podle ruského tisku udělala gruzínská krize tečku za dobrými rusko-americkými vztahy.
"Měkká síla" je podle rakouského deníku Der Standard důležitý nástroj mezinárodní diplomacie, aby se podařilo vynutit mír bez použití násilí. Za současné krize na Kavkaze to v případě Evropské unie ale není nic víc než prostředek zakrýt vnitřní rozpory a vlastní neschopnost rozhodnout se. "Je načase jednat," vzkazuje Der Standard.
Pro Čínu a Rusko, dva stálé členy Rady bezpečnosti OSN, je EU "měkká", píše vlámský list De Standaard. Spojené státy, které by proti těmto dvěma velmocím ještě mohly nasadit prostředky, mají plné ruce práce v Afghánistánu a v Iráku. A evropská sedmadvacítka jen stojí mimo a pořádně se s ní nepočítá. "Na její mírná slova Peking a Moskva neslyší," upozorňuje De Standaard, podle kterého se ukazuje, že o Gruzii jsou ochotni se zasadit jen Východoevropané, kteří mají vlastní zkušenost se Sovětským svazem a novým Ruskem se nenechají oklamat. "To je konkrétní znamení solidarity, na které Gruzíni čekají," zhodnotil De Standaard rozhodnutí Ukrajiny omezit pohyb ruské flotily na Krymu.
Nadvláda Ruska nad Kavkazem se potvrdila, píše španělský deník El Mundo. "Spojeným státům a Evropské unii zbývá jedině možnost vylepšit svou roli v konfliktu," uvádí list. "Mohou urychlit přijetí Gruzie do NATO a ukázat tak Moskvě, že invaze do suverénního státu nezůstane nepotrestána," míní El Mundo.
Švýcarský Neue Zürcher Zeitung zase připomíná, že francouzský prezident Nicolas Sarkozy na tiskové konferenci s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, "hlásnou troubou Putina", ukázal nedostatek odolnosti vůči nátlaku Moskvy. Sarkozy prohlásil, že je normální, že se Moskva zasazuje o zájmy Rusů žijících za hranicemi Ruska. "Zdá se, že se toto konstatování povážlivě přiblížilo uznání doktríny zvláštních ruských zájmů v blízkém zahraničí," píše švýcarský deník. Všímá si, že na rozdíl od Polska a Ukrajiny nikdo ve Francii nebyl Sarkozyho slovy konsternován.
ČTĚTE TAKÉ: Jak na Kavkaz? Unie se nemohla dohodnout
Rusko si diktuje podmínky míru
"Putin dal lekci Bílému domu," píše italský list La Repubblica. Poprvé od rozpadu Sovětského svazu se podle něho ruské impérium dostalo do útoku. "Válka v Gruzii má pro Moskvu nejen obrovský význam v regionálním měřítku, ale přispívá i k novému globálnímu rozložení sil, které se od konce 20. století zdálo být dané," uvádí italský list.
Opět se diskutuje o izolaci nebo dokonce bojkotu Ruska, v protikladu ke konstruktivnímu dialogu. Podle norského konzervativního listu Aftenposten je dialog snad tím správným řešením, ovšem za jasných podmínek. "Rusku musí být vysvětleno, že na mezinárodním poli nesmí hrát podle vlastních pravidel a že si nemůže dělat nárok na vliv v bývalých zemích Sovětského svazu," píše Aftenposten.
Nicméně jak zdůrazňuje ruský deník Izvestija, "Západ má ve zvyku si myslet, že je mu vše dovoleno a že jiní nemají žádná práva. Rusko prý svými skutky s konečnou platností ukázalo, že nemá v úmyslu hrát podle jeho pravidel."
"Dobré vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy jsou minulostí," konstatuje ruský list Kommersant. Gazeta napsala, že "Moskva oznámila svůj neodvolatelný návrat k nostalgické realitě, s nímž nyní musejí všichni počítat: Rusko není na mezinárodní scéně méně významné než OSN nebo NATO, je zcela soběstačné, aby si zjednalo spravedlnost, stejně jako svět učinil právu zadost v Kosovu."
Foto: Reuters, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.