Slovensko
Evropští představitelé žádají nezávislé vyšetření vraždy Kuciaka
14.03.2018 22:00
Výzvy k urychlenému nezávislému vyšetření vraždy slovenského reportéra Jána Kuciaka zaznívaly v rozpravě na zasedání Evropského parlamentu. Někteří europoslanci volali po větším zapojení Europolu, podle jiných je třeba nechat záležitost v rukou slovenských úřadů. Zástupci Evropské komise a rady všechny přítomné ujišťovali, že ochrana novinářů je pro ně nanejvýš důležitá, a nevyloučili v tomto ohledu legislativní kroky. O rezoluci k tématu bude EP hlasovat na dubnovém zasedání.
Eurokomisař Julian King ve středeční debatě vyzval slovenské úřady k maximální spolupráci s mezinárodními vyšetřovateli a také s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF), co se týče zkoumání, jak se nakládá s eurofondy. Připomněl, že pracovníci Europolu na Slovensku s vyšetřováním vraždy Kuciaka a jeho partnerky pomáhají již od 28. února.
Odpolední rozprava v plénu vycházela částečně i z čerstvě zveřejněné zprávy parlamentní delegace, která se na Slovensku minulý týden dva dny setkávala se zástupci státu, médií i občanské společnosti. Její autoři během debaty uvedli, že se snažili situaci na Slovensku co nejvíce pochopit a že viděli společnost, která je odhodlána bojovat za zlepšení poměrů. Podle europoslanců však ve slovenské společnosti panuje velká nedůvěra vůči institucím.
Pochybnosti o nezávislém vyšetřování pod vedením slovenských úřadů vyjádřila celá řada řečníků, což vedlo ke vzrušeným názorovým výměnám. "Že budeme v plénu obviňovat členy vlády, že se podíleli na vraždě, to nemůžeš myslet vážně ani ty," odpověděla slovenská poslankyně zvolená za vládní Směr-SD Monika Beňová, když se jí Sophia Veldová z aliance liberálů a demokratů (ALDE) zeptala, jak může být vyšetřování nezávislé, když jej vedou ti, které Kuciak označil jako původce problémů.
Razantně se proti žádostem o převzetí případu Europolem ohradila i česká poslankyně Kateřina Konečná zvolená za KSČM. "Nedělejme ze Slovenska zemi okupovanou mafiány," prohlásila. Podle poslance Stanislava Polčáka je ale důležité, aby bylo vyšetřování garantováno evropskými orgány.
To, že slovenská vláda nemá při vyšetřování korupčních kauz důvěru veřejnosti, zaznělo také od celé řady slovenských europoslanců. Monika Smoleková zvolená za Směr-SD ale věří, že viníci v případě vraždy Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové budou potrestáni. Zdůraznila, že na východě Slovenska, odkud pochází, žádná mafie není.
Český poslanec Tomáš Zdechovský se jí následně optal, jak tedy vnímá, že Kuciak žádal v souvislosti se svojí prací o policejní ochranu, které se mu ale nedostalo. Zdechovský se jakožto člen parlamentního výboru pro občanské svobody do rozpravy výrazně zapojil. Řekl, že jej poslední vývoj na Slovensku příliš nepřekvapil.
"Čtyři roky, co jsem europoslanec, jsme tady upozorňováni, že přes slovenskou zemědělskou agenturu dochází ke zneužívání některých zemědělských titulů, že se vyplácejí peníze za hektary půdy lidem, kterým ta půda nepatří," řekl člen frakce Evropská lidová strana (EPP). Na podvody jej prý upozorňovali novináři, kteří ale nikdy nebyli schopni svá tvrzení doložit, protože například konkrétní zdroje nechtěly promluvit na kameru.
Zdechovský se vyjádřil kriticky o vystupování slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara, na vedení vyšetřování ale podle něj nikdo jiný než Slovensko nemá kompetenci. "Myslím si, že je potřeba to nechat na slovenské policii a dát jim k dispozici lidi z Europolu a z dalších složek," řekl. Pro jeho výbor je prý klíčové garantovat nezávislost vyšetřování a zapojit do věci evropskou prokuraturu Eurojust.
Zdechovský vyjádřil přesvědčení, že veřejnost se pravdu o smrti Kuciaka a Kušnírové dozví. Tlak je podle něj výraznější než po vraždě maltské reportérky Daphne Caruanové Galiziové i proto, že se daný scénář v krátké době opakoval, a také proto, že zemřela nezainteresovaná oběť, tedy Kušnírová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.