Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si vyžádala život jednoho člověka. Jeden člověk byl zraněn těžce a dalších dvacet lehce, informovala agentura APA. Kvůli požáru byl uzavřen tranzit plynu do Rakouska přes Slovensko a přerušeny byly dodávky ruského plynu do Itálie či Chorvatska. Na dodávky plynu do Česka nebude mít podle Českého plynárenského svazu havárie vliv. Exploze měla podle rakouské policie patrně technické příčiny.
Obětí výbuchu je podle policie 32letý muž. Zranění utrpěli především Rakušané, mezi lehce zraněnými je podle provozovatele terminálu ale i šest cizinců včetně jednoho Slováka.
Výbuch otřásl zařízením nedaleko hraniční řeky Moravy ráno. Ohnivý sloupec a kouřový mrak byly vidět z dalekého okolí. Příčina exploze byla podle prvotních poznatků policie technického rázu. Odpoledne se následný požár zařízení podařilo uhasit. Škody se omezily na areál terminálu, kde bylo zničeno několik budov a vozů.
Terminál společnosti Gas Connect v Baumgartenu je významným regionálním přepravním uzlem. Slovenská plynovodní společnost Eustream přerušila v reakci na neštěstí přepravu plynu do Rakouska. Exploze narušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a Chorvatska.
Výkonný ředitel Českého plynárenského svazu Jan Ruml řekl, že havárie nebude mít na dodávky plynu do Česka vliv, nehrozí podle něj ani zdražení komodity. Mluvčí Eustream potvrdil, že havárie nebude mít dopad na dodávky zemního plynu ani na Slovensko.
Stav nouze kvůli zastavení dodávek ruského plynu vyhlásila Itálie. Večer nicméně energetická společnost Snam uvedla, že by měly být dodávky plynu obnoveny do úterní půlnoci.
Velkoobchodní ceny plynu se v reakci na neštěstí výrazně zvýšily. V Itálii na velkoobchodním trhu s dodáním následující den skokově vzrostly o 215 procent na rekordních 75 eur za megawatthodinu. V Británii, která má v Evropě největší trh s plynem, se cena plynu s okamžitým dodáním dostala na maximum od roku 2013.
Baumgartenský terminál je důležitým skladištěm a uzlem pro distribuci zemního plynu přicházejícího do Rakouska z Ruska a Norska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení, uvedené do provozu v roce 1959, jedním z hlavních plynových středisek střední Evropy.