Expremiér Kosova není válečný zločinec, rozhodli v Haagu

Zahraničí
29. 11. 2012 11:14
Ramush Haradinaj.
Ramush Haradinaj.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zbavil všech obvinění bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje, který byl obžalován z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Bývalý velitel Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) čelil obvinění, že má na svědomí vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, romskými a albánskými civilisty. Už v dubnu 2008 soud Haradinaje osvobodil pro nedostatek důkazů. Předloni v červenci však odvolací tribunál vrátil celý proces k novému projednání.

Soudce Bakone Moloto v rozsudku uvedl, že neexistují důkazy o tom, že by se Haradinaj osobně účastnil útoků proti Srbům a jejich spojencům, ani že by se zapojil do zločineckého spiknutí s cílem pronásledovat civilisty a násilně upevňovat moc UÇK.

Haradinaj podle Molota dokonce káral své muže za to, že násilnostmi proti nepřátelům "poškozují kosovskou věc". Někteří svědkové, kteří v kosovském konfliktu stáli na straně Srbů, vypovídali, že Haradinaj nařídil jejich propuštění a poskytl jim stravu a přístřeší.

Hrozilo dvacet let

Prokurátor pro čtyřiačtyřicetiletého Haradinaje žádal dvacet let vězení. Soud však označil předložené důkazy za nedostatečné a bývalého kosovského premiéra zbavil veškerých obvinění.

Spolu s Haradinajem byli definitivně zbaveni obvinění dva jeho blízcí spolupracovníci Idriz Balaj a Lahi Brahimaj. Zatímco velitel obávaných speciálních jednotek UÇK Černých orlů Balaj byl v prvním procesu v roce 2008 rovněž zbaven všech obvinění, Haradinajův strýc a zástupce v UÇK Brahimaj byl shledán vinným ve dvou případech mučení a krutého zacházení se zajatci a odsouzen k šesti letům vězení. Verdikt očekával ve vězení.

Všichni tři muži by měli být během dneška propuštěni a odletí pravděpodobně okamžitě domů do Kosova.

V Prištině slaví

Na náměstí v centru Prištiny mezitím přivítaly osvobozující rozsudek stovky kosovských Albánců radostným skandováním a petardami. Vyhlašování rozsudku lidé sledovali navzdory vytrvalému dešti na velkoplošných obrazovkách. "Spravedlnost zvítězila, jsem přesvědčen, že vše se obrací k lepšímu," řekl novinářům Jahja Lluka, blízký Haradinajův spolupracovník a kosovský premiér z let 2004 až 2005.

Svoboda pro Haradinaje je podle prvních reakcí dalším políčkem do tváře Srbska, které se ještě nevzpamatovalo z nedávného osvobození dvou chorvatských generálů. Tentýž soud, který dnes osvobodil Haradinaje, totiž v polovině listopadu překvapivě zbavil obvinění Chorvaty Anteho Gotovinu a Mladena Markače, obviněné rovněž z válečných zločinů. Verdikt vyvolal v Bělehradě šok a tvrdou kritiku haagské justice.

Haradinaj opustil post kosovského premiéra po sto dnech v úřadu a odevzdal se do rukou spravedlnosti. Očekává se, že se po osvobození vrátí do Kosova a bude pokračovat v politické činnosti. Jeho tvář už nyní zdobí průčelí mnoha budov v kosovské metropoli Prištině s nápisy "Vůdce vždy držel své slovo".

Podle Olivera Antiče, právního poradce srbského prezidenta Tomislava Nikoliče, ohrozí Haradinajovo propuštění politické jednání mezi Srbskem a Kosovem. "Vzdálí nás to od usmíření," řekl Antič novinářům. Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008 a Bělehrad se důrazně staví proti jeho mezinárodnímu uznání.

Autor: AP, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ