
Amnestie na vyšetřování únosu, z něhož byla podezřelá tajná služba, vydal tehdejší premiér Mečiar v postavení zastupujícího prezidenta poté, co Kováčovi skončilo funkční období. Jeden ze svědků v případě přitom bývalého trojnásobného premiéra označil za ideového vůdce únosu. "On tím pádem amnestoval sám sebe," tvrdí Kováč.
ČTĚTE TAKÉ: Mečiar definitivně končí, míří do politického důchodu
Podle Mečiara na Štefánika stříleli z rozkazu Čecha
Na zrušení amnestií vydaných Mečiarem potřebuje současná koalice podporu aspoň části poslanců opozičního Smeru-SD. "V naší zemi se to považuje za něco, co předcházející vlády nedokázaly spravedlivě vyřešit. Nedokázaly to proto, že v politické nadále zůstával pan Mečiar," řekl Kováč.

Někteří poslanci v minulosti už několikrát navrhovali, aby Mečiarovy amnestie byly zrušeny. Návrh ale nezískal potřebnou podporu, třípětinovou většinu v parlamentu. "Nese odpovědnost za únos mého syna, měl by být stíhán, sice opožděně, ale měl by být," říká o Mečiarovi Kováč. Ani po 15 letech není podle jeho názoru na otevření případu pozdě. "Není pozdě nikdy, když jde o prosazení spravedlnosti," dodal bývalý prezident.
PSALI JSME: Mečiarova strana: Neplatiči výživného ať přijdou o řidičák
Mečiarova strana amnestie obhajuje. Nedávno se nechala slyšet, že Mečiar je udělil proto, že už před tím Kováč amnestií omilostnil vlastního syna. V prosinci 1997 udělil milost aktérům aféry Technopol, kvůli níž byl na Kováče mladšího vydán mezinárodní zatykač. Kováč tehdy namítal, že amnestii udělil proto, že jeho syn byl za stejný čin stíhán ve dvou zemích, v Německu i na Slovensku.
Stíhání Kováče mladšího v únoru 2000 zastavil soud v Bavorsku pro nedostatek důkazů.
Syn bývalého prezidenta od té doby působí v diplomatických službách. V Austrálii je zástupcem slovenského velvyslance, s médii nekomunikuje.
Foto: ČTK, archiv Týdne