Exprezident Sarkozy obviněn. Prý "zneužil něčí ochablosti"

Zahraničí
22. 3. 2013 06:45
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Francouzská justice formálně obvinila bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho z trestného činu. Stalo se tak v rámci vyšetřování, zda od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, přijal peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007. Sarkozy to popírá a jeho advokát označil podle místních médií krok justice za chybu.

Zpráva o obvinění přišla poté, co vyšetřující soudce Jean-Michel Gentil vedl v Bordeaux na jihozápadě Francie několikahodinovou konfrontaci mezi Sarkozym a nejméně čtyřmi zaměstnanci miliardářky Bettencourtové. Několik dalších hodin soudce někdejší hlavu státu ještě vyslýchal. Došel k závěru, že Sarkozy se dopustil toho, že "zneužil něčí ochablosti".

Bettencourtová oslavila loni v říjnu 90. narozeniny a již dříve její dcera tvrdila, že v některých ohledech není svéprávná.

Bývalá účetní Bettencourtové prý řekla policii, že začátkem roku 2007 požádal o 150 tisíc eur (3,9 milionu korun) v hotovosti tehdejší přítel a důvěrník miliardářky Patrice de Maistre, a to s tvrzením, že peníze jsou určeny pokladníkovi Sarkozyho kampaně. Podobná operace by byla hrubým porušením francouzských zákonů.

Osmapadesátiletý konzervativec Sarkozy je od začátku takzvané páté republiky v roce 1958 druhým bývalým prezidentem, kterého obvinil nějaký vyšetřující soudce. Prvním byl neogaullista Jacques Chirac, který byl v roce 2011 odsouzen v případu nelegálního financování své strany fiktivními pracovníky na pařížské radnici, kterou kdysi řídil.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petra Mášová

Další čtení

ilustrační foto

USA vyrábějí v Karibiku novou věčnou válku, prohlásil Maduro

Zahraničí
25. 10. 2025

Z Louvru převezli některé cenné šperky do centrální banky, píší místní média

Zahraničí
25. 10. 2025

Chorvatsko obnovuje povinnou vojenskou službu pro muže nad 18 let

Zahraničí
25. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ