Americká internetová společnost Facebook pravděpodobně neodškodní zhruba 2,7 milionu svých evropských uživatelů, jejichž osobní údaje zneužila analytická společnost Cambridge Analytica. Nešlo totiž o citlivá bankovní data, uvedla ve středu firma provozující stejnojmennou sociální síť. Odpověděla tak na zbylé otázky, na které během úterního setkání s vedením Evropského parlamentu již nestihl reagovat zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
"Šlo jednoznačně o zneužití důvěry. Je ale důležité si uvědomit, že nebyly sdíleny detaily o bankovních účtech, informace o kreditních kartách ani čísla osobních dokladů," stojí v prohlášení Facebooku.
Firma také zdůraznila, že unikly informace typu seznamu přátel nebo narozenin uživatelů, které lidé často uvádějí ve svých veřejně přístupných profilech. Údaje o uživatelích facebooku, ke kterým se dostala Cambridge Analytica a které tato společnost údajně v roce 2016 využila pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa, se podle provozovatele sítě týkaly jen amerických, nikoli evropských uživatelů.
Firma odmítla návrh evropských zákonodárců na oddělení služeb Facebook Messenger a WhatsApp. Lidé, kteří facebook nepoužívají, se mohou zeptat její centrály, jaká data o nich provozovatel přesto nashromáždil, stojí ve středečním sdělení.