Fanynku tajné <span>komunistické policie</span> nechceme!

Zahraničí
18. 2. 2008 21:21
Jásot. Pátá mezi etablovanými stranami Německa.
Jásot. Pátá mezi etablovanými stranami Německa.

Jásot. Pátá mezi etablovanými stranami Německa.Levice. (Die Linke.) v parlamentu Dolního Saska bude mít nyní pouhých deset poslanců. O jednoho méně než po volbách minulý měsíc, kdy loni založená strana „dobyla" s velkou pompou první dvě spolkové země na západě Německa. Příčinou je vyhazov Christel Wegnerové (60) z levicové frakce kvůli její obhajobě utlačovatelského aparátu NDR.

Členka Německé komunistické strany (DKP) Wegnerová připravila  soudruhům z Levice. vpravdě horké chvilky, když minulý týden v rozhovoru pro pořad Panorama na veřejnoprávní televizi ARD obhajovala berlínskou zeď a znovuzavedení státní bezpečnosti podle vzoru někdejší komunistické tajné policie Stasi v NDR.

Podle ní přece bránily nové společenské zřízení proti reakčním silám.

Christel Wegner, rudá hříšnice.Její výroky vyvolaly pozdvižení napříč celým politických spektrem, obzvláště  vítaným soustem se staly pro středopravé strany.

Největší polízanici ale Wegnerová způsobila straně, na jejíž kandidátce se dostala do parlamentu v Hannoveru. Pro Levici. je to rána i kvůli blížícím se zemským volbám v Hamburku, kde chce rovněž bodovat. Důvěryhodnost strany je otřesena, třebaže  se politička své výroky pří následném „pokání" na obrazovce  snažila relativizovat. Trochu nešťastný měl být rovněž sestřih původního skandálního interview.

Neudržitelnou situaci vyřešila dnes levice v hannoverském parlamentu vyloučením černé, anebo spíše přespříliš rudé ovce z frakce. Stalo se na krizovém zasedání v Göttingenu (česky Gotinkách) na přísně utajeném místě. Podle frakce jsou postoje vyjádřené Wegnerovou nepřijatelné; socialismus bez právního státu, demokracie či možnosti cestovat už nesmí existovat. Snaha přimět Wegnerovou ke složení poslaneckého mandátu se ale nesetkala s úspěchem.

Berlínská zeď, jedna z nejnelidštějších staveb dějin.Stárnoucí dáma, jež Stasi a berlínskou zeď nepovažuje tak nějak za moc hrozné, vyvolala v Levici. ostrou vnitrostranickou diskusi. Snaha některých zemských organizací hodit členy extrémně levicové DKP přes palubu ale nenašla celorepublikovou podporu. Stoupenci nejrůznějších levicových „sekt" leckde tvoří nezanedbatelnou část příznivců a aktivistů nové Levice.

Programy DKP a Levice. obsahují některé zásadní rozdíly. Komunisté jsou dále především ve svých cílech. Zatímco levice chce reformami dosáhnout ve společnosti jen některých změn, DKP usiluje o nastolení socialismu v Německu.

Foto: archiv Die Linke a Berliner Mauer

Autor: - pp -

Další čtení

Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ