Sousedé
Feministky chtějí změnit hymnu Německa. Merkelová je proti

07.03.2018 06:20

Debatu vyvolal v Německu návrh vládní zmocněnkyně pro rovnoprávnost, aby se v rámci genderové vyváženosti změnila slova národní hymny. Podle německých médií zazněl návrh, aby se slovo "otčina" změnilo na "vlast" a slovo "bratrsky" na "odvážně".

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Danuše Kramolišová (1 hlas) 07.03.2018 07:56

    Bohužel jako ženská musím prohlásit: slepice...nemají jiných a...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

větší čumák než béla abzuk.

0 hlasů

Tohle je, prosím, Evropská unie, tohle je eurobolševik. Z EU je jasný nepřítel.

0 hlasů

uz jste nekdo nekdy suk4l nemeckej pytel ?

0 hlasů

Když se roku 1950 v SRN (opět) zavedlo tu píseň jako národní hymnu (při čemž teprve roku 1952 bylo rozhodnuto, že se při oficiálních údálostech bude zpívat jen třetí sloku, a teprve roku 1991 ta sloka jako taková ustanovená jako samostatná národní hymna), tak Bertolt Brecht napsal jako protejšek k té písni báseň "Kinderhymne" která by dle některých i dnes mělo být tou národní hymnou.

https://www.youtube.com/watch?v=a7GkiBcPz1s

Mně osobně se ta Kinderhymne líbí více než ta píseň německých nacionalistů z období kolem roku 1840 kdy se Francie oháněla vyhrůžkami války jak nebyla spokojená s ustanovením Vídeňského kongresu a chtěla území (ano, poněkud nápodobně jak potom Hitler nebyl spokojen s Versaillskou smlouvou a chtěl území), a kdy pro mnohé ta píseň byla relevantní v takovém kontextu a ta píseň značně proslulá jako píseň kterou vojáci údajně zpívali při jedné ofenzívě v první světové válce.

Ale já jako Prus nevidím proč bych jentak měl uznat jakýkoliv pangermanistický výklad o národu. Jakože ze strany Pruska nedošlo k oficiálnímu souhlasu s tím být národně za Němce - jakože dnes se někteří asi mají národně za Evropany, ale ten jejích pohled přece není oprávnění ostatním v Evropě sebrat ostatní národnosti jak to dělali nacisté v té před nacisty jak Unii a plánovali tak dělat i s dalšími. A viz například ústava Pruska z 30. listopadu 1920, kde jasně řečeno "Pruský národ" a "republika". A i mnohé další instance, jako například "An mein Volk" kde se jasně vymeziilo Prusy od Němců.

http://www.verfassungen.de/de/preussen/preussen20.htm

A u toho mi je jasné, že to není jen na mě osobně rozhodnout zda Prusko bude naprosto nezávislé (nápodobně jak Rakousko byť dle pangermanistů i oni Němci), ale doccela hrozné právě je, že se Prusům jako občanstvu vůbec nedalo oficiální možnost nesouhlasit s Hitlerovou vynucenou integrací do konceptu "jednoho německého národu" jak docela bezprostředně po válce došlo k zákazu Pruska, v NDR byl v podstatě zákaz jakéhokoliv se organizování, a v SRN po válce v politice dominantní následovníci pangermanismu kteří jeli dále se údaným "ti nebezpeční bolševici proti kterým musíme jednotně stát" a možná se neoficiálně dokonce obávali, že by Prusko znamenalo šíření komunismu jak Prusko bylo za té tzv. Wýmarské republiky politicky značně levicové.

Potažmo pro mě osobně jak bytostně tak intelektuálně prostě nemožné považovat jakoukoliv "německou národní hymnu" za svou hymnu, nápodobně jak se nejeden například Senegalec zřejmě necítí býti Francouzem (a nějaké, že Senegal byl nějaký čas součást Francouzské říše, v důsledku čehož tam dnes francouzština oficiální jazyk, tak to Senegalec možná má blíže k Francouzům než mají další, ale těžko by každý v Senegalu byl nadšený kdyby USA s Brity rozhodli, že Senegal je prostě součást Francie a ať lid tam kouká být rád, že mohou pracovat na stacích Francouzského panstva). Obzvláště právě v tom kontextu té vynucené národní germanizace, která jako by se snažila dodělat tehdejší kolonizaci Pruska bez jakéhokoliv respektu k tomu, že Prusko bylo a snad zase bude Prusko, a ne jak nějaká hračka nějakého německého buršenšaftu.


0 hlasů

prusko zabralo 25 německých států a svobodných měst.za starého prušáka otty von bismarck.

0 hlasů

Bohužel jako ženská musím prohlásit: slepice...nemají jiných a důležitějších problému dost a toto je jen zástupný...Holky burky na vás...

1 hlas
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 4/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.