Slovenská "rukavice"
Fico: Migranty nelze nutit, aby zůstali na našem území
02.01.2017 17:35
Slovensko očekává, že členské země Evropské unie budou nadále pracovat na návrhu takzvané efektivní solidarity, kterou coby možné řešení migrační krize předložila Bratislava během svého předsednictví ve druhé polovině loňského roku, řekl premiér Robert Fico, podle něhož bez pokroku v této oblasti nebude mít EU nástroj na zvládnutí migrace.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
"Očekáváme, že budeme v tomto konceptu pokračovat i nadále. Pokud ho nerozpracujeme, Evropská unie nebude mít v roce 2017 žádný efektivní nástroj na řešení problémů, které přináší migrační krize. Takzvané povinné kvóty dočasného charakteru v roce 2017 končí a návrhy, s nimiž přišla Evropská komise ohledně povinných permanentních kvót, nemají podporu všech členských zemí Evropské unie," uvedl Fico.
Bratislava, která před více než rokem napadla u unijního soudu rozhodnutí o zavedení povinných kvót na přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU, přišla v rámci svého předsednictví s vlastním návrhem řešení migrační krize. Koncept efektivní solidarity podle Fica počítá s tím, že každá země se musí zúčastnit řešení problémů spojených s migrací, ale zároveň sama rozhodne o způsobu pomoci.
Evropští lídři si stanovili ambici dosáhnout shody na reformě azylového systému EU během prvního letošního pololetí, kdy unii předsedá Malta. Ta půlroční rotující předsednictví převzala od Slovenska. Rozpory mezi členskými zeměmi evropské osmadvacítky přetrvávají hlavně v otázce systému povinného přerozdělování migrantů.
Slovensko podle Fica nabízí na řešení migrační krize například techniku, peníze či experty. "Jsme přesvědčeni, že nelze nutit někoho (migranty), aby zůstal na našem území, pokud na našem území zůstat nechce. Stále více zemí si uvědomuje, že když nepřijdeme s novým konceptem, jak přistupovat k migraci v roce 2017, nebudeme mít žádný nástroj," řekl Fico. Dodal, že opět je třeba uvažovat o možnosti vybudovat bezpečnostní zóny na územích, ze kterých se snaží migranti dostat do Evropy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.