Fico: Pobřežní stráž bude brzy, brexit si Británie odskáče

Zahraničí
18. 9. 2016 17:40
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenský premiér Robert Fico.

Slovenský premiér Robert Fico je po summitu EU v Bratislavě přesvědčen, že Evropská pobřežní a pohraniční stráž začne pracovat do konce letošního roku. Řekl to v neděli v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Stráž má zefektivnit ochranu vnějších hranic unie v souvislosti s nelegální migrací. Fico s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou zároveň odmítli negativní ohlasy některých účastníků summitu.

Fico se domnívá, že až bude Slovensko předávat předsednictví unie Maltě, stráž už bude fungovat. "Legislativně byly všechny kroky udělané, plán je velmi jasný: do konce roku Evropskou pobřežní a pohraniční stráž nastartovat se vším, co k tomu patří. Myslím, že si všichni uvědomují, že pokud nezastavíme příliv nelegálních migrantů do Evropy, tak opět selžeme"," uvedl.

Nyní "je to o složení peněz a o lidech", řekl Fico. "Musíme tam dát peníze, musíme tam dát lidi, jako je nyní posíláme do Bulharska - policisty, peníze, techniku. Toto je ta solidarita," prohlásil v reakci na kritiku rakouského kancléře Christiana Kerna, že země visegrádské čtyřky jsou vůči uprchlíkům málo solidární.

Bratislavský summit podle Fica přinesl rozhodnutí neotvírat témata, která EU rozdělují, a to včetně uprchlických kvót. Namísto toho účastníci hovořili o tématech, která je spojují, například právě o ochraně vnějších hranic. Kvóty jsou podle slovenského premiéra politicky mrtvou agendou, pokud EU myslí vážně, že chce být atraktivnější pro lidi.

Výsledky summitu ohledně migrace kritizoval italský premiér Matteo Renzi a maďarský premiér Viktor Orbán. Fico k tomu řekl, že se na setkání nechce dívat takto negativisticky, podle něj mělo jiný účel než bruselské summity, na nichž se přijímají rozhodnutí. Smyslem schůzky bylo podle Fica ukázat, že evropští politici drží pohromadě a že si uvědomují potřebu věnovat se důležitým tématům včetně migrace.

Fico dále podotkl, že nechápe, nač si Renzi stěžuje, když bratislavská deklarace jasně stanoví záměr uzavírat s africkými státy dohody o tom, aby zadržovaly běžence na svém území. Sobotka k tomu řekl, že Renzi je nespokojený, protože součástí jeho agendy jsou kvóty. "Summit kritizoval Viktor Orbán a Renzi, a přitom pohledy těchto dvou politiků na řešení migrační krize nemohou být vzdálenější. To jsou lidé, kteří stojí na dvou pólech. V Bratislavě zvítězil středový pohled většiny členských zemí," uvedl český premiér.

Fico o brexitu

Brexit bude pro Londýn velmi bolestivý, protože se Evropská unie postará o to, aby se Británii mimo společenství dařilo hůř, než když byla v něm. Deníku Financial Times to v neděli napsal s odvoláním na slovenského premiéra Roberta Fica, jehož země nyní osmadvacítce předsedá. Fico také zopakoval, že klíčovým bodem při vyjednávání bude přístup Británie k občanům EU, kteří v ostrovní zemi žijí a pracují.

"Pro Británii to bude velmi složité. EU využije této příležitosti, aby veřejnosti ukázala: Koukejte se, teď uvidíte, proč je důležité zůstat v EU. Toto bude (unijní) pozice," řekl slovenský premiér. Podle něj ani síla britské ekonomiky, která je pátá největší na světě, nebude pro unii tak velkým lákadlem, aby přistoupila při jednání o brexitu na požadavky Londýna a odchod mu usnadnila.

Fico také zopakoval své dřívější stanovisko, že zajištění shodného přístupu Británie k vlastním občanům a k občanům EU bude klíčové pro to, aby si Londýn zachoval přístup na unijní společný trh. "Nesmíme dovolit Spojenému království, aby vytvářelo skupinu lidí druhé kategorie," řekl. Obavy z toho, že občané EU nebudou mít v Británii jako zaměstnanci stejná práva jako Britové, dal Fico v neděli najevo i v České televizi.

"Všechno, co chceme, je, aby se k nám přistupovalo stejně (jako k britským pracujícím). Pokud to tak bude, pak může tento rozvod skončit úspěchem. Ale i tak to bude pro Spojené království bolestivé," řekl Fico podle Finacial Times. Podotkl také, že pokud britská premiérka Theresa Mayová mluví o tom, že dopady brexitu budou malé, tak blafuje.

Slovenský premiér však zároveň netlačí na Londýn, aby co nejdříve formálně oznámil záměr z EU vystoupit, což je nutné pro zahájení vyjednávání o budoucím uspořádání vztahů. "Jsme trpěliví. Jsme v klidu, protože víme, co chceme," řekl. "Otázka je, zda Britové vědí, co chtějí. To je záhada. Je to nepřipravenost? Nebo taktika? Mně se to zdá jako nepřipravenost. Jsou stále ještě v šoku," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ