Fico: Sankce proti Rusku? Nesmysl. Jednota EU je ale prvořadá

Zahraničí
18. 10. 2016 17:45
"Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem nevnímám jako černobílé. Obě země mají ještě co dělat k naplnění minských dohod," řekl slovenský premiér Robert Fico.
"Vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem nevnímám jako černobílé. Obě země mají ještě co dělat k naplnění minských dohod," řekl slovenský premiér Robert Fico.

Slovensko považuje sankce EU proti Rusku za nesmyslné, Bratislava ale nebude vystupovat proti jednotě unie, řekl v úterý slovenský premiér Robert Fico před nadcházejícím summitem evropské osmadvacítky, na kterém by státníci měli podle programu hovořit o dalším postupu EU vůči Rusku. Slovensko v tomto pololetí předsedá Radě EU.

"Sankce jsou nesmysl. Nepřinesly nic k řešení vztahů co se týče Ukrajiny. V tomto okamžiku je ale pro mě jednota Evropské unie na prvním místě, mám však právo zaujmout postoj k sankcím. Bylo by špatné, kdybychom rozbíjeli jednotu Evropské unie, ta je narušena v jiných tématech," řekl Fico před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu.

EU zavedla energetické, finanční a obranné sankce vůči Moskvě v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym. Dříve v tomto roce EU prodloužila sankce do konce ledna.

"V případě Krymu šlo o porušení mezinárodního práva. Současně dodám, že nevnímám vztahy mezi Ukrajinou a Ruskem jako černobílé. Obě země mají ještě co dělat k naplnění minských dohod," řekl Fico, který k ukončení sankcí vůči Rusku vybízel již v minulosti.

Podle Fica i kvůli sankcím klesla obchodní výměna Slovenska s Ruskem o 30 procent. Dodal, že není důvod, aby země byla poškozována kvůli problémům týkajících se mezinárodního práva.

Autor: ČTK Foto: , Robert Sedmík

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ