Finové na palubě

Zahraničí
18. 4. 2011 19:30
Vůdce Opravdových Finu Timo Soini. Uhrančivých očí Finů se děsili už dávní mořeplavci.
Vůdce Opravdových Finu Timo Soini. Uhrančivých očí Finů se děsili už dávní mořeplavci.

Není nic horšího než Fin na lodi, tradovalo se mezi dávnými námořníky. Přináší to ještě větší neštěstí než ženská na palubě. Jejich uhrančivé oči mohou začarovat a na koho se finský námořník podívá, brzy zemře. Mysleli si to plavci angličtí a k tomu takoví, kteří v grogu upřednostňovali co nejméně vody. Tedy vlastně všichni.

Staletí velkých plachetnic jsou pryč, Finsko se stalo nezávislým státem a s Angličany a dalšími Brity jsou Finové šestnáctým rokem pod hřejivou střechou Evropské unie. Seveřanům však vane z Bruselu spíše chlad, alespoň si to hodně z nich myslí.

Jako většina národů severně od Alp ani Finové nejsou nadšeni představami, že by měli nějak moc platit dluhy evropských jižanů - anebo aby za ně ručili. Také se jim nechce přizpůsobovat se touhám rostoucího počtu lidí, kteří se chtějí mít lépe než doma, mimo Evropu: nechtějí platit sociální síť, kterou bezpříspěvkově cizinci využívají.

V neděli dali Finové sice nejvíce hlasů liberálním konzervativcům a sociálním demokratům, ale nesmírně povýšili dosud malou Stranu opravdových Finů.

Součást evropského trendu

Partaj Tima Soiniho je nyní s pětinou hlasů třetí nejsilnější parlamentní stranou a dostává se do podobné role jako stejně zaměřené strany ve Švédsku (Demokraté), Dánsku (Lidová strana), Nizozemsku (Strana pro svobodu), Švýcarsku (Strana lidová) a v podstatě také v Rakousku (Svobodomyslní); v Maďarsku národní konzervativci vládnou s nadpoloviční většinou a v Polsku představují hlavní opozici (Právo a spravedlnost).

Odpor vůči bruselokracii a destruktivním dopadům nekontrolované imigrace boduje po Evropě více a více. Studovaného politologa Soiniho (48) politika odporu i živí. Byl tajemníkem a předsedou agrární strany, z níž národovecky konzervativní Opravdoví Finové roku 1995 vzešli. Teď druhým rokem žije na útraty Evropského parlamentu, jehož je poslancem.

Přesto říká: "Dosud jsme byli vůči Evropě příliš měkcí. A to se změní." Katolík Soini ve spíše luteránské zemi je podobně jako Nizozemec Geert Wilders velký přítel Izraele a odpůrce muslimského přistěhovalectví. Byl proti Lisabonské smlouvě, chce, aby pětimilionové Finsko EU opustilo a aby na vstup do NATO vůbec nepomýšlelo. Přispět na záchranu státního rozpočtu havarovaného Portugalska, Řecka a Irska také odmítá, homosexuální spojení zatracuje.

Soini v pondělí svět uklidňoval: "Nebojte se, nejsme extremisté, můžete klidně spát." Jako by četl zkazky o starých námořnících s rumem ve sklenici.

Autor: Josef LandergottFoto: ČTK/AP

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ