Finsko neví, co si počít se svou neutralitou
14.08.2007 19:41
Finsko znovu zvažuje, zda by nebylo načase ukončit dosavadní neutralitu a vstoupit do Severoatlantické aliance. Pro takové přehodnocení bezpečnostní politiky mluví nová rovnováha sil, která se vytvořila po ukončení studené války a pádu komunismu. Prohlásil to dnes finský premiér Matti Vanhanen na tiskové konferenci v Helsinkách.
Situaci vyhodnotí zvláštní komise vytvořená zástupci jmenovanými prezidentem republiky a ministerstvy zahraničí, obrany a financí. Své závěry a doporučení předá parlamentu počátkem roku 2008, upřesnil premiér.
"Operační prostor pro zahraniční a obrannou politiku Finska se změnil a v mnoha ohledech se nadále mění. Mezinárodní systém jako celek vstoupil do nové éry," řekl Vanhanen.
Finsko má
Finové ve válce statečně a dlouho vzdorovali, nakonec však ohromné přesile ustoupili a územní ztráty akceptovali. Statečným odporem si však vymohli aspoň to, že sovětský režim uznal Finsko jako neutrální zemi. V určité době už měla Moskva připravenou "dělnicko-rolnickou vládu" z finských komunistů, kterou by v Helsinkách dosadila, až by zemi dobyla.
Řada finských politických osobností, zvláště z konzervativních kruhů, již považuje závazek neutrality za vyhaslý ukončením studené války. Poukazují také na to, že od vstupu do Evropské unie v roce 1995 už Finsko stejně přestalo být neutrální a neangažovanou zemí. Od roku 1994 se navíc finské jednotky účastní některých mezinárodních mírových akcí pod velením NATO, například ISAF v Afghánistánu. Již v 90. letech se také o ukončení neutrality v Helsinkách jednalo, ale bez výsledku.
"NATO uskutečnilo významný cyklus svého rozšíření. Rusko se z vnitropolitických důvodů snaží posílit své postavení na mezinárodní scéně. Globalizace a nové světové hrozby podtrhují důležitost rozšíření koncepce finské bezpečnostní politiky," praví se v dnešním komuniké vlády na toto téma.
Průzkumy veřejného mínění však naznačují, že většina Finů je proti vstupu do NATO. Pozorovatelé si proto nejsou jisti, jaké doporučení zvláštní komise ustavená v tomto směru podá na závěr své činnosti.
Na fotografiích: 1) Helsinki, 2) Premiér Matti Vahnanen
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.