Několik dní před parlamentními volbami průzkumy potvrdily, že populistická strana Opravdoví Finové dosáhne velkého úspěchu a vyhoupne se na úroveň etablovaných stran.
Představitele těchto formací již naznačují, že by si s Opravdovými Finy dokázali představit koaliční spolupráci. Napsaly to tiskové agentury s odvoláním na průzkumy mínění a reakce politiků před nedělními volbami.
Nejnovější průzkum zveřejněný v úterý v deníku Helsingin Sanomat naznačuje, že liberální Národní koaliční strana (KOK) má reálnou šanci stát se s 20,2 procenta preferencí největší parlamentní stranou a vystřídat dosud vládní Finský střed (KESK) premiérky Mari Kiviniemiové. Ten má 17,9 procenta preferenci, sociální demokraté mají 18 procent.
Euroskeptičtí Opravdoví Finové mají 16,9 procenta preferencí, což je o 1,5 procentního bodu méně než v předchozím průzkumu, jejich podpora je však v podstatě stabilní a zajišťuje jim zněkolikanásobení počtu parlamentních mandátů; v předchozích volbách v roce 2007 měli 4,1 procenta hlasů, což jim poskytlo šest mandátů v dvousetčlenném parlamentu.
Tyto v podstatě vyrovnané preferenční podíly, jejichž pořadí navíc znejišťuje nezbytná statistická tolerance, ponechávají podle analytiků zcela otevřenou otázku, kdo s kým nakonec vytvoří vládní koalici. Vzestup Opravdových Finů zvyšuje obavy, že nová vláda zaujme pevnější postoj ve vyjednávání v rámci Evropské unie.
Budoucí koaliční partner?
Ministr zahraničí Alexander Stubb z KOK se ale o předsedovi Opravdových Finů Timovi Soinimu vyjadřuje s respektem jako o "velmi charismatickém politikovi" a jeho stranu označil za "zajímavý fenomén finské politiky". Některé komentáře to již považují za "žehlení cestičky" k možné příští koalici.
Soini je ale zatím v reakcích spíš chladný, protože jeho formace zaujímá mimo jiné značně euroskeptický postoj. "Byl bych rád, kdyby EU byla svobodnou hospodářsko-tržní unií nezávislých států. Prosazení unijní ústavy byla velká chyba. Pokud nyní ještě vytvoříme permanentní stabilizační fond eura, bude to katastrofální chyba, kterou nemohu akceptovat," prohlásil Soini v předvolební kampani. "Týdny jsme se zlobili a tvrdili, že finská politika vůči EU je nezodpovědná. Je to však právě naopak. Je nezodpovědné utrácet finské peníze na takový podpůrný balíček," dodal.
Politolog Ilkka Ruostetsaari z univerzity v Tampere vidí příčinu mírného poklesu preferencí Opravdových Finů právě v jejich ostře protiunijní rétorice. Strana je nejen proti stabilizačnímu paktu, ale i proti euru a odsuzuje také některé unijní dohody, například o různých ekologických parametrech. Jiní se ale domnívají, že právě tato rétorika umožnila mnoha Finům se zamyslet, zda je třeba z Bruselu přijímat opravdu všechno.