Fischer jede do Bruselu, kde čekají na Klausův podpis

07.10.2009 07:00 Od dopisovatelky z Bruselu

V Bruselu čím dál více sílí víra, že prezident Václav Klaus lisabonskou smlouvu podepíše. Základní otázkou je kdy? Přesněji kdy Ústavní soud rozhodne o senátorské stížnosti. A zejména, jak dlouho pak bude česká hlava státu váhat s ratifikaci smlouvy. Na tyto otázky bude odpovídat premiér Jan Fischer během své dnešní cesty do Bruselu.

Na kobereček si ho pozvali všichni tři nejvyšší šéfové EU: švédský premiér a předseda Evropské rady Fredrik Reinfeldt, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a šéf europoslanců Jerzy Buzek.

Načasování finálního podpisu je klíčové z mnoha důvodů zejména pak pro podobu nové Evropské komise. Ale také pro španělské předsednictví. To se ujme vedení nad Evropskou unií počátkem příštího roku, kdy by podle plánu měla Lisabonská smlouva vstoupit v platnost.

Bruselské unijní mašinérie proto nelení a spřádá možné konstrukce dalšího fungování EU pro následující měsíce „s i bez" podpisu.

Scénáře jsou dva a oba předpokládají, že se stávající Evropská komise stane na kratší či delší dobu komisí překlenovací.

Kdyby Klaus smlouvu podepsal ještě v říjnu, Evropa unie by měla stále dost času schválit zachování principu: každá členská země má v Bruselu svého komisaře. O složení nové komise by mohlo být jasno už v listopadu. 

„Málokdo ale věří, že by to všechno najednou běželo rychle a bezproblémů. Spíše se mluví o podpisu v prosinci. I za takového předpokladu by se dalo ještě všechno včas stihnout," říká jeden z diplomatů pracující pro komisi.

Pokud si bude český prezident dávat na čas, bude muset Evropská unie komisi zredukovat minimálně o jednoho komisaře. A tady nejspíš nastoupí typické eurokličky.

Ač se Čechům hrozí, že kvůli zmaření ratifikace Lisabonské smlouvy právě oni přijdou o svého zástupce v komisi, je tento trest málo pravděpodobný. Na zmenšené verzi nové komise by se musely shodnout všechny členské státy, včetně Česka. Už nyní se pro tento případ počítá s principem šestadvacet komisařů a jeden vysoký zmocněnec pro zahraniční záležitosti.

„Vysokého zmocněnce bude muset summit vybrat koncem října tak jako tak. Tomu stávajícímu Javieru Solanovi také vyprší mandát," říká bruselký analytik Piotr Maciej Kaczynski.

Případné tahy perem prezidenta Klause pozorně sledují zejména ve Španělsku. Pokud do konce roku nepodepíše, nevznikne v lednu nový post prezidenta EU. Ten by měl reprezentovat Unii na venek a řídit unijní summity. „To by prakticky znamenalo, že Španělsku zůstane plnohodnotné předsednictví," dodává Kaczynski.

Brusel v tyto dny působí na první pohled klidně, jako kdyby se s vyjednáváním o podobě nové komise skutečně čekalo na to, až osud Lisabonské smlouvy jasný. Ve skutečnosti se tvrdě vyjednává o tom o rozdělení vlivu: která země získá který post v komisi, zda bude Tony Blair novým prezidentem Unie, a kdo bude jakýmsi „ministrem zahraničí". Český prezident ale stále může všem udělat rázný škrt přes rozpočet.

 

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Apu (64 hlasů) 07.10.2009 09:00

  Klaus je hlavně sebestředný narcis.

 • David (57 hlasů) 07.10.2009 08:11

  Kdo souhlasí s tím, že Kikina-Klaus-Pružinskij, syn ukrajinského...

 • Ládik (53 hlasů) 07.10.2009 08:36

  Ať si starý komunista Fischer jede třeba do pr.dele.

 • Ládik (49 hlasů) 07.10.2009 08:38

  Dobrý den. Jste, prohlašuji s plnou zodpovědností, bolševické hovado.

 • realista (47 hlasů) 07.10.2009 09:20

  Klaus má výhrady k EU a nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou. Je to jeho...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Všichni jsou chytrolíni , ale kdo tu smlouvu četl a kde ??!!!!!!!!!!!! Chachaří ! P.S. Jako kdysi , když kolektivy BSP odsuzovaly 1000 . vět a nikdo nevěděl co tam je ! Soudruzi ! Bděte !

21 hlasů

LS nečetl nikdo a nikdo se v ní nevyzná! A to je účel! Ve sněmovním tisku má přes 1400 stran! Nikdy o ní nebyla v masmédiích diskuse odborníků na mezinárodní právo! Proč? Dověděli bychom se, že je to 2. Mnichovská dohoda. Sbohem demokracie, vítej totalito!

19 hlasů

Klaus má výhrady k EU a nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou. Je to jeho právo - i když jeho pohnutky jsou dosti ubohé. Protože sněmovna i senát ratifikaci schválily a podání u ÚS jsou jen obstrukce jeho nohsledů, pokud by byl čestný, tak prostě odstoupí a nebude ostatní zdržovat jako malý kluk.. Konec konců již se stal zakladatelem vládní strany, předsedou vlády, předsedou sněmovny a prezidentem - touha po Nobelově ceně je směšná, protože jeho ekonomické názory zaspaly dobu o cca 100 let a prezidentem EU (kdyby byl !) tak ho stejně nezvolí... Na důchodu závislý není - nemluvé o výši prezidentského důchodu, a luxusní byt už má také.

47 hlasů

Ješitný Klaus si splníl životní sen, začíná být známý nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Je jedno, ža vypadá jako idiot, hlavně že se o něm mluví. Slabomyslné vední ODS za pomoci bezcharakterních přeběhlíků a slizkých lidovců ho prosadilo za hlavu státu a nyní všichni na to dplácíme. Oč lepším prezidentem by byl Švejnar. Doufám, že ve volbách to voliči zlodějské a mafiánské straně ODS spočítají.

38 hlasů

Já mu fandím, LS je blábol, který pod rouškou spolupráce má z Evropy udělat stádo s jedinou centrální vládou. A vůbec si nemyslím, že by pak v Bruselu vládli nějací hodní politici, lepší než ti naši. V EU už jsme, ale ještě můžeme sem tam něco ovlivnit. Jestli to Klaus podepíše, bude to zřejmě poslední "české" rozhodnutí. Pak tu budou lidi nadávat na Brusel, ze kterého nám budou vesele kynout prostředníčkem...

31 hlasů

Co můžeš ovlivnit dnes bez LS? Dnes nadávají lidi na Prahu, odkud jim kynou prostředníčkem. Já jsem pro federaci evropských zemí.

27 hlasů

ano!! Federace!! To by bylo nejlepší!! Jenže místo toho budeme poslušni velkých mandátů Německa a Francie, podle smlouvy státy ztratí právo na vlastní zahraniční, hospodářskou, zemědělskou politiku a musí se podřídit velkým mandátům.

22 hlasů

Zatím můžeme ovlivnit hodně věcí a máme v EU právo veta, když se nám něco moc nelíbí, to s Lisabonskou smlouvou končí. Také můžeme odmítnout přísun muslimů, to také skončí. LS je 2. Mnichov. Máte přístup na internet - vy nevíte, že EU řídí multikulti idioti?

45 hlasů

Jsem někde čet, myslím teletext TV Nova, že Alandské ostrovy taky nemají podebsanej Lisabon.Tak jakýpak poslední a kdesi cosi?A jo, atˇ to nepodepíše, už tu máme problémy s jednou menšinou, ještě sem navozit z různých zemí další chudinky, afričany, muslimáky a pokud si myslíte, že nám sem nepošlou ty nejradikálnější, tak jste optimisti

38 hlasů

jj, je to tak, Alandské ostrovy podmiňují souhlas s LS větší autonomií na Finsku a přidělením místa eurokomisaře. Taky nevím, jestli už to podepsala anglická královna, asi ne, když po volbách chtějí Britové vyhlásit referendum

23 hlasů

Ať si starý komunista Fischer jede třeba do pr.dele.

53 hlasů

Tady se většinou reaguje na článek, ne na nadpis. Doporučuju přečíst...

29 hlasů

Kdo souhlasí s tím, že Kikina-Klaus-Pružinskij, syn ukrajinského komunisty a učitelky ruštiny, je Putinův pacholek, ať klikne sem.

57 hlasů

Klaus je hlavně sebestředný narcis.

64 hlasů

Dobrý den. Jste, prohlašuji s plnou zodpovědností, bolševické hovado.

49 hlasů

Pardon, chtěl jsem napsat, že Klaus je, prohlašuji s plnou zodpovědností, bolševické hovado.

46 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 4/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.