Francie poslala za mříže islamisty, kteří chtěli bojovat v Sýrii

Zahraničí
7. 3. 2014 20:35
Momentka ze syrské občanské války.
Momentka ze syrské občanské války.

Dvěma až čtyřmi roky vězení potrestal v pátek pařížský soud tři islámské radikály, kteří chtěli bojovat v syrské občanské válce. Potrestáni byli přesto, že z Francie ani nevyjeli. Jde podle agentury AP o první rozsudky nad "potenciálními teroristy".

Soud tak vyšel vstříc požadavku prokuratury, která navrhla až šest let vězení. Obhajoba požadovala propuštění anebo nanejvýš podmíněné tresty.

Odsouzeni za "zločinné spolčení za účelem přípravy teroristických činů" byli mladíci s arabsky znějícími jmény ve věku od 21 do 26 let. Policie je zadržela v květnu 2012 na letišti, odkud chtěli zamířit do Turecka. V jejich zavazadlech našla pouzdra na zbraně, terénní vesty, dalekohledy pro noční vidění a videokamery, které si nakoupili několik dní před odletem.

Francouzské úřady zaznamenaly stovky případů, kdy se převážně mladí potomci arabských přistěhovalců snažili dostat do Sýrie. Odhadují, že tam zamířilo, nebo se ještě včas vrátilo na 600 francouzských občanů. Nejméně 20 jich v Sýrii v boji zahynulo.

Před několika týdny zadrželo Turecko dokonce ještě nezletilé mladíky, kteří chtěli bojovat v Sýrii, a vydalo je Francii. Na francouzském letišti například zadrželi se stejnými záměry také 14letou dívku.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Hassan Ammar

Další čtení

Estonská policie posílá vánoční pohledy špatným řidičům. Máme se inspirovat?

Zahraničí
20. 12. 2025

USA tvrdě útočí na IS v Sýrii v odvetě za zabití tří Američanů, uvedl Trump

Zahraničí
20. 12. 2025

Rusko se nechystá napadnout Evropu, ujišťoval Putin a stěžoval si na Západ

Zahraničí
19. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV