Obrana NATO
Francie pro raketový štít, ale atomovky jsou důležitější
15.10.2010 18:10
Francie je připravena podporovat zamýšlený protiraketový štít NATO, ale jen jako "doplněk k odstrašení", a Rusko naznačilo, že nemá o spolupráci na štítu zájem, pokud se o něm nedozví víc. O protiraketové obraně Severoatlantické aliance se má rozhodnout na její listopadové vrcholné schůzce v Lisabonu.
"Roztažení protiraketového deštníku musí doplnit, ale jenom užitečně doplnit (jaderné) odstrašení. Nejenže nejsme proti štítu, ale jsme připraveni k němu finančně i jinak přispět."
Elysejský palác připomněl, že "někteří v Německu, ne všichni, soudí, že účinný protiraketový štít by možná postupně mohl nahradit odstrašení". Zdůraznil však, že dokud budou některé země rozvíjet svůj jaderný arzenál, odstrašení zůstane pro Francii nepominutelné.
Francie je jaderná velmoc a jaderné odstrašení je klíčový prvek její obranné doktríny.
Pro vybudování protiraketové obrany Aliance se na čtvrteční schůzce ministrů zahraničí zemí NATO vyslovil generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Řekl, že hrozby jsou "jasné", ale nikoho nejmenoval.
Rusko stále skeptické
Naopak ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin dal v Bruselu najevo trvající nedůvěru Ruska k tomuto záměru. "Proč bychom měli na protiraketové obraně spolupracovat? Když se NATO zeptáme, jakou zónu má štít krýt, kdo je nepřítel nebo jaký je původ hrozby, nedostáváme odpověď."
Rusko bylo tvrdě proti plánu bývalé americké vlády vybudovat v Evropě protiraketový deštník. Tehdejší americký prezident George W. Bush plán zdůvodňoval především údajnou íránskou hrozbou. Rusko mělo podezření, že štít má být namířen i proti němu, a to tím víc, že některé jeho prvky měly být blízko jeho hranic - v Polsku a v České republice.
Rusko Alianci požádalo, "aby omezila dosah svých protiraket tak, aby mohly sloužit jen proti zbraním krátkého a středního doletu, ale oni nechtějí žádné omezení".
Rogozin vyslovil naději, že se prezident Dmitrij Medveděv o plánovaném systému víc dozví na pondělní schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Deauville ve Francii. Dodal ale, že oba budou potřebovat hodně úsilí, aby Medveděva o prospěšnosti systému přesvědčili.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.