Francie: <span>revize ústavy prošla</span> o jediný hlas

Zahraničí
21. 7. 2008 19:50
Usměvavý Sarkozy. Znovu uspěl.
Usměvavý Sarkozy. Znovu uspěl.

Usměvavý Sarkozy. Znovu uspěl.Francouzský parlament na společném zasedání obou komor ve Versailles schválil nejtěsnější možnou většinou ústavní reformu, ke které dal podnět prezident Nicolas Sarkozy. Schválené změny v zásadě posilují postavení parlamentu a dávají větší prostor občanské iniciativě.

Případné zamítnutí reformy by bylo bývalo první významnou politickou porážkou Sarkozyho na vnitřní scéně.

Ke schválení bylo zapotřebí třípětinové většiny, přičemž se počítaly jen hlasy pro a proti. Pro hlasovalo 539 poslanců a senátorů, proti bylo 357. Potřebná hranice tak byla překonána o jediný hlas.

Výsledek byl do poslední chvíle na vážkách, protože kromě opozice měla k revizi výhrady i malá skupina poslanců a senátorů vládní pravice. Ti byli v posledních dnech vystaveni velkému tlaku Sarkozyho a jeho stoupenců a někteří z nich nakonec hlasovali pro. Výsledek je ale ještě těsnější, než se čekalo.

Jde o nejrozsáhlejší revizi ústavy od jejího přijetí v roce 1958. Týká se skoro poloviny článků. Předseda vlády François Fillon na zasedání zdůraznil podle něj pozitivní dopad revize na postavení parlamentu a vyzval všechny poslance a senátory k odpovědnosti a k "národní soudržnosti".

Charles de Gaulle. První prezident páté francouzské republiky.Opozice však podle očekávání hlasovala proti, protože změny podle ní ve skutečnosti hrají ve prospěch Sarkozyho, nebo jsou nedostatečné. Při předchozím separátním projednávání návrhu v obou komorách opozice neuspěla s významným požadavkem změny systému senátních voleb, který je teď velmi příznivý pravici.

Veřejnost hlavní změny velkou většinou schvaluje.

Reforma mimo jiné předpokládá omezení prezidentských mandátů na dva, dává parlamentu možnost postavit se proti jmenování šéfů nejdůležitějších státních institucí prezidentem a vládou a omezuje právo vlády použít ústavního článku, který jí umožňuje zastavit bezvýchodnou parlamentní debatu o jejích návrzích zákonů. Vláda bude musit neprodleně informovat parlament o nasazení francouzských vojáků v zahraničí a získat jeho souhlas k prodloužení takové vojenské operace nad čtyři měsíce. Prezident po americkém vzoru dostane možnost jednou za rok v parlamentu vystoupit.

Mezi další změny patří možnost vypsat referendum z iniciativy části poslanců, senátorů a voličů a možnost, aby kterýkoli občan požádal ústavní radu o prověření souladu kteréhokoli zákona se základními právy a svobodami. Referendum o každém novém rozšíření Evropské unie bude zachováno, ale prezident bude mít za jistých podmínek možnost rozhodnout se pro ratifikaci přijetí nového člena EU parlamentní cestou. Tady je ve hře zvlášť Turecko, jehož přijetí většina Francouzů odmítá.

Interiér budovy francouzského národního shromáždění.Nejen konzervativní Le Figaro, ale i levicový deník Libération dnes kritizovaly záměr opozičních socialistů hlasovat proti reformě. Oba v podstatě shodně napsaly, že socialisté budou hlasovat proti změnám, které sami léta žádali. Libération ale také uvedl, že podíl na tom má i Sarkozy, protože svým velmi osobním stylem vládnutí nastolil ovzduší nedůvěry.

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ