Za přítomnosti prezidenta Françoise Hollandea si Francouzi ve středomořském přístavu Toulon připomněli 70. výročí vylodění vojsk, která pomáhala osvobodit Francii od nacistické okupace. Takzvaného jižního vylodění se 15. srpna 1944 zúčastnilo 881 válečných lodí a 450 tisíc vojáků ze Spojených států a francouzských kolonií v Africe.
Událost se odehrála deset týdnů po vylodění západních vojsk v Normandii a obě operace uspíšily porážku Německa za 2. světové války. "Toho 15. srpna šlo o to, že Francie ukázala, že je schopna se osvobodit. Právě zde francouzské jednotky vepsaly slavné stránky dějin," řekl Hollande ve zdravici "všem slavným i anonymním hrdinům, kteří přispěli ke vzkříšení" Francie. Mezi přítomnými bylo už jen několik žijících veteránů.
Francie uspořádala 6. června velkolepou připomínku vylodění spojeneckých vojsk v Normandii za přítomnosti hlav mnoha států včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a britské královny Alžběty II.
Dnešní den byl věnován tisícům afrických vojáků najatých v koloniích k boji proti nacistům. Pozváno bylo 15 afrických státníků, a to i ze zemí, které mají nyní s bývalou koloniální mocností napjaté vztahy. U provensálských pláží se konala vojenská přehlídka, které se účastnila plavidla z Francie, USA, Británie, Tuniska, Alžírska a Maroka.
"Mnozí ti vojáci byli Alžířané, Maročané, Tunisané. Tehdy se jim ještě říkalo domorodci. Byli mezi nimi senegalští pěšáci, příslušníci pomocného vojska, zuávové. Svými oběťmi vytvořili mezi námi a Afrikou svazek, který nelze rozbít," řekl Hollande.
Vyzdvihl také současnou roli Francie jako země, která se podle něj chová "zodpovědně při zajišťování bezpečnosti Evropy i celého světa". "Zasahujeme všude, kde nás o to požádají, abychom zajistili mír," řekl. Paříž vyslala na žádost místních vlád své jednotky do Mali i Středoafrické republiky a jako jedna z prvních členských zemí Evropské unie se odhodlala vyzbrojit irácké Kurdy pro boj proti islamistům.
Na jihofrancouzských plážích se při operaci Dragoon 15. srpna 1944 vylodilo 100 tisíc vojáků a postupně k nim přibylo 350 tisíc dalších. Němci začali rychle ustupovat a francouzská města Toulon, Cannes a Marseille byla do 28. srpna osvobozena.
Na dnešní oslavy naváže v sobotu ceremonie, která bude vzpomínkou na americké vojáky. Bude se konat na americkém hřbitově v Draguignanu východně od Toulonu.