Francouzské Národní shromáždění ve středu schválilo návrh nového zákona o prostituci, který mezi jiným zavádí přísné pokuty pro klienty prostitutek. Zákon ještě musí schválit horní parlamentní komora, Senát.
Pro kontroverzní zákon, který vyvolal v zemi řadu protestů, hlasovalo 268 poslanců, proti bylo 138 a 79 se zdrželo hlasování. Zákon, který zavádí pro klienty prostitutek pokutu 1500 eur (asi 41 tisíc korun), projedná Senát do konce června.Prostituce jako taková byla dosud ve Francii legální. Trestné bylo kuplířství, stejně jako veřejné nabízení prostituce. Tento delikt nabízení prostituce na veřejnosti zákon ruší a prostitutky za něj nebudou trestány.
Pokud bude klient přistižen s prostitutkou podruhé, zvýší se pokuta na 3750 eur. Pokutě se může dotyčný vyhnout tím, že absolvuje kurz věnovaný boji s prostitucí.
Pokud vstoupí zákon v platnost, bude patřit k nejpřísnějším v Evropě. Obdobný zákon, který platí od roku 1999 ve Švédsku, byl inspirací i pro francouzské zákonodárce. Podle švédských úřadů omezil prostituci o polovinu.
Ministryně pro práva žen Najat Vallaudová-Belkacemová, která zákon prosazovala, prohlásila, že prostituce v jakékoli formě je nepřijatelná. Naopak ministr vnitra Manuel Valls dal najevo pochyby nad prosazováním zákona v praxi.
Pro předlohu hlasovala většina poslanců vládních socialistů, ale i někteří opoziční poslanci. Proti byli zelení, kteří jsou také v koalici.
Při projednávání zákona se proti němu pořádaly před parlamentem protesty. Petici proti novým zákazům podepsala řada celebrit, včetně herečky Catherine Deneuveové a zpěváka Charlese Aznavoura.
Stoupenci změn argumentují i bojem proti pašování lidí. Z odhadovaných až 40 tisíc prostitutek ve Francii je podle francouzských médií údajně až 90 procent cizinek - z afrických zemí, z východní Evropy či z Číny. Před deseti lety tvořily cizinky jen asi pětinu prostitutek ve Francii a počet skupin organizovaného zločinu zaměřených na prostituci byl údajně menší.
Česko nemá žádnou zákonnou úprava prostituce. Ta tudíž sama o sobě není trestná, což platí i pro zákazníky prostitutek. Některá severočeská města se přesto pokoušela vést se zákazníky prostitutek alespoň psychologický boj, a to tím způsobem, že je natáčela, a pořízené snímky zasílala na jejich adresu spolu s výzvou, aby se osobně dostavili na městskou policii k podání vysvětlení.