Francie se blíží zákazu nikábů. Možná už v září

Zahraničí
6. 9. 2010 11:10
Korán o povinnosti zahalování žen nemluví.
Korán o povinnosti zahalování žen nemluví.

Protesty v Pákistánu, výhrůžky al-Kajdy, ostražitost muslimských turistů - to všechno jsou důsledky plánu Francie zakázat závoje, které muslimkám přikazuje nosit korán. Legislativu stavící nikáby mimo zákon má schválit během září francouzský senát.

Pokud poslanci zákon schválí, budou muset francouzští diplomati složitě vysvětlovat, že nařízení není útokem proti vládám muslimských zemí, že nemá zastrašit muslimské turisty s plnými peněženkami ani provokovat teroristy.

Pro zemi, která se houževnatě snaží zachovat si globální politický vliv a zároveň dostát svým sekulárním ideálům, je to dost složitý úkol, píše v komentáři agentura AP. .

Oficiálním důvodem pro zákaz nikábů, tedy závojů halících celý obličej krom očí, je rovnost pohlaví, ochrana ženské důstojnosti a bezpečnost. Úřady trvají na tom, že nejde o krok proti věřícím muslimům.

Jejich argumenty ale mezi muslimy moc nefungují, a to ani v těch arabských zemích, které jsou tradičními francouzskými spojenci.

Skutečnost, že například Belgie nebo jiné evropské státy chystají podobný krok, a že dokonce země jako Sýrie nebo Egypt přijaly podobná omezení, může snad být pro Francii pomocným argumentem. Diskusi o nikábech to ale nemůže vyhrát.

"Jako turista chcete jít do míst, kde cítíte, že jste vítán," poznamenává ománský turista Dalál Saíf, který v Paříži se svou rodinou nakupoval kosmetiku. "Když cítíte nepřízeň, lidé sem přestanou jezdit a obchodníci ztratí příjmy," dodává.

Podle francouzského Úřadu pro turistiku se ale počet návštěvníků Paříže z bohatých ropných zemí Blízkého východu v prvním pololetí letošního roku zvýšil oproti prvnímu loňskému pololetí skoro o 30 procent. Mnoho muslimských turistek, které nikáb doma běžné nosí, ho při cestě do Francie docela ochotně odkládá, aby vystavily na odiv barevné účesy lemované módními slunečními brýlemi.

Muslimové se modlí během ramadánu v Paříži.To ale nijak nesnižuje výtky, že Francie svým zákazem muslimky uráží. "Moje rodina se mě vždycky ptá, proč do Francie jezdím, když nás tam nechtějí," tvrdí Mariam Saídová, čtyřicetiletá matka dvou dětí z Dubaje.

Zahraniční vlády zatím problém zákazu nikábů neřeší, prohlašují úředníci francouzského ministerstva zahraničí. Někteří hlavní francouzští spojenci, například USA a Británie, které mají velké muslimské menšiny, ale dávají veřejně najevo svůj nesouhlas.

Umírnění muslimští činitelé ve Francii i v zahraničí uznávají, že islámské náboženství nošení nikábu přímo nenařizuje. Mnoho náboženských činitelů ale francouzský zákaz odsoudilo a nyní se snaží muslimkám poradit, jak se v nové situaci zachovat.

Populární saúdskoarabský duchovní Šajch Džarní nedávno prohlásil, že muslimská žena by se zákazu měla spíš podřídit, aby neriskovala postih. Saúdská Arábie přitom vyznává striktní vahábistický výklad islámu, který nošení nikábu na veřejnosti nařizuje.

Ne všichni jsou ale liberální: saúdský profesor islámského práva Muhammad Nudžemí radí ženám radši bez nikábu nevycházet. "Zbytečné cestování do nemuslimských zemí je proti zákonům šaría," řekl profesor v saúdskoarabské televizi.

Korán o povinnosti zahalování žen nemluví.Saúdskoarabská vláda, která má úzké vojenské a obchodní styky s Francií, k problému z diplomatických důvodů mlčí, tvrdí francouzské ministerstvo zahraničí. Nejsilnější opozice proti francouzskému opatření se tak objevuje v Pákistánu, kde se kvůli zákazu nikábů dokonce demonstrovalo.

V Jordánsku, kde jsou ženy se zakrytou tváří spíš vzácností, prohlásilo vedení Muslimského bratrstva, hlavní opoziční síly v zemi, že ženy by i nadále měly Francii navštěvovat, zejména pokud to obchody vyžadují. Mluvčí bratrstva nicméně zákaz odsoudil.

Zákaz nikábů může ve Francii narazit i na ústavní problémy, ale Francouze to zřejmě nezastaví. Integrační koncept, který příslušnost ke státu staví před náboženství, je rozhodující argument. I se svými pěti miliony muslimů chce Francie dosáhnout toho, aby se islám přizpůsobil západním podmínkám.

Nikáb se tak dostal do pozice barikády oddělující ženy od společnosti, kterou je třeba strhnout. A to i přesto, že rostou obavy z terorismu. Francouzský sociolog Raphael Liogier předvídá, že zákaz z Francie udělá "ospravedlnitelný terč" v očích muslimských extremistů. Muž číslo dvě v teroristické síti al-Kajda Ajmán Zavahrí označil chystaný zákaz nikábů za projev rostoucí diskriminace muslimských žen na Západě.

"Každá žena, která brání svůj nikáb, je bojovnicí za svatou věc proti křižáckému tažení Západu," řekl Zavahrí ve zvukové nahrávce zveřejněné koncem letošního července.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ