"Patronát" jednoho každého desetiletého školáka nad jednou konkrétní francouzskou dětskou obětí holocaustu - s tímto návrhem přišel francouzský prezident Nicolas Sarkozy na středeční večeři s představiteli židovské obce.
Chce tak zajistit zachování povědomí o tragické historii v souladu s úslovím, že ten, kdo na svou historii zapomene, je odsouzen k tomu, aby ji prožil znovu. Jeho nápad přesto vyvolal rozporné reakce.
"Pro dítě není nic působivějšího než příběh dítěte jeho věku, které si hrálo, radovalo se a dělalo si stejné naděje jako ono teď," zdůvodnil Sarkozy svou iniciativu. Podle ní počínaje příštím školním rokem bude musit každý ze 700 tisíc francouzských páťáků znát jméno jedné z 11 tisíc dětských obětí nacistického vyvražďování Židů ve Francii.
Kontroverzní působivost
Právě zmíněná působivost vzbuzuje možná nejvíc výhrad a skepse. Někteří pedagogové a psychologové i třeba bývalý premiér Dominique de Villepin soudí, že připomínka konkrétního zavražděného vrstevníka může být pro desetileté dítě příliš velká psychologická a emocionální zátěž. Prý by bylo lepší uplatnit tuto iniciativu až na lyceích.
I předseda Ústřední rady židovských obcí ve Francii (CRIF) Richard Prasquier, který Sarkozyho návrh v zásadě přivítal, řekl, že by nebylo dobré, kdyby se tím u dětí vyvolával nějaký pocit viny.
Podle filozofa Pascala Brucknera, kterého citoval list Le Figaro, nepřináší Sarkozyho nápad nic nového, jen patos. Bruckner také řekl, že "mladí jsou holocaustem krmeni už roky, aniž to zabránilo vzestupu antisemitismu na předměstích". Rovněž dnešní list Libération vznesl otázku, zda jde o nejlepší způsob jak zachovat povědomí o holocaustu a bojovat proti antisemitismu.
Předmětem kritiky je také to, že Sarkozy svůj návrh předem nijak nekonzultoval s pedagogy a s historiky, podobně jako svůj loňský nápad, aby se při zahájení školního roku četl ve všech školách dopis, který před popravou nacisty v roce 1941 napsal rodičům mladý francouzský komunista Guy Môquet. Dopis byl pak skutečně čten, ale vyznělo to formálně a nepovedeně.
Sarkozyho naopak podpořili třeba advokát Serge Klarsfeld, který předsedá sdružení potomků deportovaných francouzských Židů, nebo židovský spisovatel Marek Halter. Podle Klarsfelda je to dobrá iniciativa, jejíž cíl je morálně vyzbrojit děti pro extremistickým ideologiím.
Také první tajemník opoziční Socialistické strany a velký Sarkozyho kritik François Hollande tentokrát prezidenta pochválil. "Je nutné přispět k uchování památky (obětí) vždycky, když je to možné," prohlásil. I podle bývalé Sarkozyho soupeřky v loňských volbách Ségolene Royalové jde tato iniciativa "dobrým směrem".
Foto: AP