Francie zůstává v hledáčku teroristů. Čekají se další útoky

Zahraničí
16. 7. 2016 05:00
Francouzská vlajka na půl žerdi nad prezidentským palácem Elysee v Paříži.
Francouzská vlajka na půl žerdi nad prezidentským palácem Elysee v Paříži.

Francie zůstává v hledáčku teroristů, a to i přesto, že se území Islámského státu smršťuje. Není vyloučeno, že podobné útoky budou pokračovat, píše list Financial Times (FT).

Na čtvrtečních událostech v Nice je znepokojující, jak snadné bylo útok vykonat a jak těžké je takovému útoku předejít. Vrah za volantem těžkého náklaďáku projížděl davy lidí shromážděných na pobřeží. Zběsilá jízda byla dlouhá skoro dva kilometry a vyžádala si nejméně 84 mrtvých. Vrah na shromážděné zaútočil ve chvíli největší zranitelnosti a během oslav francouzského státní svátku, který přilákal davy, včetně rodin s dětmi, na ohňostroj. Připomínka dobytí Bastily je spojována se svobodou nejen ve Francii, ale i mezinárodně.

Francie věděla, že je v hledáčku džihádistů, kteří podle policejních zpráv pravděpodobně stojí za čtvrtečním útokem francouzského občana tuniského původu. V listopadu teroristé Islámského státu (IS) v Paříži zabili 130 lidí. Tento týden byly v souvislosti s útokem na istanbulském letišti, který se udál minulý měsíc, uzavřeny francouzské diplomatické mise v Ankaře, Istanbulu a Izmiru a oslavy státního svátku byly odvolány kvůli reálné teroristické hrozbě. Ve stínu událostí byly přerušeny oslavy státního svátku v rezidenci francouzského velvyslance v Libanonu.

Francie je americkým spojencem ve vzdušné válce proti IS. Podílí se stovkami vojáků, speciálními jednotkami a zároveň se zapojuje v pozemních i vzdušných operacích v Sýrii a Iráku a také se účastní mírové mise v Libanonu, kde má kolem devíti set lidí. Významně se také zapojuje v subsaharské Africe.

Podle evropských a arabských bezpečnostních činitelů je Francie největším evropským zdrojem cizinecké legie Islámského státu. Džihádisté už dlouho apelují na nespokojené muslimy, aby prováděli osamělé útoky, kdekoli se naskytne příležitost. Zvěrstva v Nice a v Orlandu pravděpodobně patří do této kategorie. Naproti tomu, loňské útoky v Paříži a letošní útoky v Bruselu a Istanbulu byly pečlivě naplánované. Jejich součástí byla strategie i teroristické komando.

Někteří analytici tvrdí, že kvůli vojenským nezdarům uvnitř samozvaného chalífátu v Sýrii a Iráku se IS přesouvá do ciziny. Mezitím se vojenská koalice pod americkým vedením zaměřuje na znovuzískání Mosulu a města Rakka a v souvislosti s tím zvažuje spolupráci s Ruskem. Nicméně Islámský stát podněcoval k útokům "osamělé vlky" už před dvěma lety. Útoky mimo území zmítané válkou a jejich nepravidelnost vždy tvořily součást strategie IS.
Přestože se území IS zmenšuje, teroristické útoky budou pravděpodobně pokračovat.

Francouzská a evropská města zůstanou v hledáčku útočníků. Spolupráce evropských zpravodajských služeb je naprosto nedostačující, jak se ukázalo během únorových útoků v Bruselu. Evropskou zpravodajskou spolupráci čekají krušné chvilky a je možné, že ji ovlivní brexit.

Vrah z Nice nebyl francouzskou policií označen za bezpečnostní hrozbu, byl však registrován kvůli menším krádežím. Ať už vyplavou na povrch jakékoliv informace o tomto útoku, jedno je jasné: jako politicko-vojenský jev s dlouhým a přizpůsobivým dosahem je IS daleko od toho, aby utíkal.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , imago stock&people, ABACA/Poo

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ