Francie zůstává v hledáčku teroristů. Čekají se další útoky

Zahraničí
16. 7. 2016 05:00
Francouzská vlajka na půl žerdi nad prezidentským palácem Elysee v Paříži.
Francouzská vlajka na půl žerdi nad prezidentským palácem Elysee v Paříži.

Francie zůstává v hledáčku teroristů, a to i přesto, že se území Islámského státu smršťuje. Není vyloučeno, že podobné útoky budou pokračovat, píše list Financial Times (FT).

Na čtvrtečních událostech v Nice je znepokojující, jak snadné bylo útok vykonat a jak těžké je takovému útoku předejít. Vrah za volantem těžkého náklaďáku projížděl davy lidí shromážděných na pobřeží. Zběsilá jízda byla dlouhá skoro dva kilometry a vyžádala si nejméně 84 mrtvých. Vrah na shromážděné zaútočil ve chvíli největší zranitelnosti a během oslav francouzského státní svátku, který přilákal davy, včetně rodin s dětmi, na ohňostroj. Připomínka dobytí Bastily je spojována se svobodou nejen ve Francii, ale i mezinárodně.

Francie věděla, že je v hledáčku džihádistů, kteří podle policejních zpráv pravděpodobně stojí za čtvrtečním útokem francouzského občana tuniského původu. V listopadu teroristé Islámského státu (IS) v Paříži zabili 130 lidí. Tento týden byly v souvislosti s útokem na istanbulském letišti, který se udál minulý měsíc, uzavřeny francouzské diplomatické mise v Ankaře, Istanbulu a Izmiru a oslavy státního svátku byly odvolány kvůli reálné teroristické hrozbě. Ve stínu událostí byly přerušeny oslavy státního svátku v rezidenci francouzského velvyslance v Libanonu.

Francie je americkým spojencem ve vzdušné válce proti IS. Podílí se stovkami vojáků, speciálními jednotkami a zároveň se zapojuje v pozemních i vzdušných operacích v Sýrii a Iráku a také se účastní mírové mise v Libanonu, kde má kolem devíti set lidí. Významně se také zapojuje v subsaharské Africe.

Podle evropských a arabských bezpečnostních činitelů je Francie největším evropským zdrojem cizinecké legie Islámského státu. Džihádisté už dlouho apelují na nespokojené muslimy, aby prováděli osamělé útoky, kdekoli se naskytne příležitost. Zvěrstva v Nice a v Orlandu pravděpodobně patří do této kategorie. Naproti tomu, loňské útoky v Paříži a letošní útoky v Bruselu a Istanbulu byly pečlivě naplánované. Jejich součástí byla strategie i teroristické komando.

Někteří analytici tvrdí, že kvůli vojenským nezdarům uvnitř samozvaného chalífátu v Sýrii a Iráku se IS přesouvá do ciziny. Mezitím se vojenská koalice pod americkým vedením zaměřuje na znovuzískání Mosulu a města Rakka a v souvislosti s tím zvažuje spolupráci s Ruskem. Nicméně Islámský stát podněcoval k útokům "osamělé vlky" už před dvěma lety. Útoky mimo území zmítané válkou a jejich nepravidelnost vždy tvořily součást strategie IS.
Přestože se území IS zmenšuje, teroristické útoky budou pravděpodobně pokračovat.

Francouzská a evropská města zůstanou v hledáčku útočníků. Spolupráce evropských zpravodajských služeb je naprosto nedostačující, jak se ukázalo během únorových útoků v Bruselu. Evropskou zpravodajskou spolupráci čekají krušné chvilky a je možné, že ji ovlivní brexit.

Vrah z Nice nebyl francouzskou policií označen za bezpečnostní hrozbu, byl však registrován kvůli menším krádežím. Ať už vyplavou na povrch jakékoliv informace o tomto útoku, jedno je jasné: jako politicko-vojenský jev s dlouhým a přizpůsobivým dosahem je IS daleko od toho, aby utíkal.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , imago stock&people, ABACA/Poo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ