Úklid u socdem
Francouzi chtějí vyhodit Mubaraka z internacionály
27.01.2011 19:45 Původní zpráva
Po opožděném vyloučení strany tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího by měli být na řadě další, „úklid" v Socialistické internacionále si přejí její francouzští členové. Mluví o egyptském prezidentovi Husním Mubarakovi a o Laurentu Gbagbovi, který se nechce vzdát moci v Pobřeží slonoviny.
„Dlouhou dobu byl Laurent Gbagbo socialista. Byl to muž levice, bojovník, ale krok za krokem se usadil u moci. V Socialistické internacionále není místo pro stranu, jež odmítá přechod k demokracii, se kterým dříve souhlasila," prohlásil Pierre Moscovici, někdejší ministr pro evropské záležitosti za Socialistickou stranu (PS). „Každá členská strana Socialistické internacionály musí respektovat demokracii a určité ideály, ideály sociální spravedlnosti," řekl v rozhlasové stanici France Info.
Stejného názoru je první tajemnice Socialistické strany Martine Aubryová, na mysli má dlouholetého egyptského prezidenta: „Neříkám přímo ‚Mubaraku, zmiz!', říkám, že podporujeme každý národ, který bojuje - a doufám, že se to Egypťanům podaří se stejnou odvahou a důstojností jako tuniskému lidu - za svobodu, demokracii, spravedlnost, proti korupci," pronesla na rozhlasové stanici Europe 1.
V Egyptě, podobně jako v Tunisku, protestují tisíce lidí a několik jich už zemřelo. Prezident Mubarak je u moci od roku 1981, další volby mají být letos v září; není jasné, zda se bude ucházet o šestý mandát nebo koho ustaví za svého nástupce. Zatím se hodně mluví o jeho synovi Gamalovi.
Aubryová prý spolu s dalšími chystá iniciativu, aby se dodržovala etická charta internacionály, přijatá v roce 2003 na popud belgických a francouzských členů. „Budeme požadovat přezkoumání všech těchto stran, i když už se internacionály nezúčastňují - ale pořád jsou tam zapsaní."
Moscovici by byl ještě přísnější, PS by měla prohlásit, že bin Alího strana RCD "nemá v internacionále místo, už tam nepatří FPI (Lidová fronta Pobřeží slonoviny, strana neodstupujícího prezidenta Gbagba, pozn. red.), a zřejmě ani strana Husního Mubaraka. Měli bychom vytvořit seznam stran, které by internacionálu měly opustit. Musíme být schopni uklízet předtím, ne až poté, co události vypuknou".
Hlavně ne islamisty
„Postoje evropských socialistů byly v minulosti dost konformní, akceptovaly se názory, že autoritativní režimy brání nástupu islamistů, byla to zástěrka, aby se leccos tolerovalo," soudí Lubomír Zaorálek, stínový ministr zahraničí a místopředseda ČSSD, která je také členem Socialistické internacionály. „Poslední vývoj ukazuje, jak zjednodušená je představa, že je brzdění demokratického procesu ospravedlnitelné," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Tuniskou stranu Demokratické ústavní sdružení (RCD) autoritářského prezidenta bin Alího internacionála vyloučila až 17. ledna, tři dny po jeho úprku do Saúdské Arábie. Rozhodli o tom předseda a generální tajemník: „Toto rozhodnutí, za výjimečných okolností, odráží hodnoty a principy, jež definují naše hnutí a pozici internacionály na vývoj v této zemi."
Gbagba však neodsuzují francouzští socialisté jednohlasně - bývalý ministr zahraničí Roland Dumas ho stále podporuje a odsuzuje vměšování mezinárodního společenství. V opozici vůči Gbagbovi je podle něho jen „pár osobností, které se míchají do všeho," citoval jej server L'Express.fr. Ještě v předvolební kampani Gbagbu podporoval i další exministr zahraničí, Jack Lang, ale teď ho nabádá, aby porážku uznal: „Laurente, je čas odejít," vyjádřil se pro RTL.
Socialistická internacionála sdružuje 170 socialistických, sociálnědemokratických a labouristických politických stran a hnutí. Vznikla v roce 1951 ve Frankfurtu jako nástupce několika předchozích internacionál; sídlí v Londýně. Předsedou je od roku 2006 Jorgos Papandreu, současný řecký premiér. Komunistická internacionála (kominterna) a pozdější kominforma sdružovaly komunistické strany od socialistů odštěpené.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.