Francouzský parlament dnes učinil rázný krok v boji za podstatné zlepšení životního prostředí. Jeho dolní komora téměř jednomyslně přijala nový ekologický zákon, který má pro zemi znamenat drastické závazky, jež zdaleka předčí plány Evropské unie. Většinovou pravici podpořili ve vzácné solidaritě vůči politice prezidenta Nicolase Sarkozyho opoziční socialisté.
Zákon například slibuje snížit emise plynů se skleníkovým efektem do roku 2050 o 75 procent ve srovnání s hodnotami z roku 1990. Francouzi neseženou do dvou let v obchodech klasické žárovky. Od roku 2012 se budou moci stavět jen energeticky úsporné budovy. Podíl obnovitelných energií na spotřebě má do roku 2020 činit 23 procent.
Zákon navíc už čeká novela, která má jeho velké cíle zpřesnit a stanovit prostředky, jak jich dosáhnout. Novelu by parlament měl projednávat již v příštích týdnech.
V dolní komoře dnes pro normu hlasovalo 526 přítomných poslanců. Jen čtyři byli proti, všichni komunisté. Ostatní komunisté a zelení se hlasování zdrželi. Zákon nyní putuje do Senátu.
Spotřeba nových budov nebude smět překročit hranici 50 kilowatthodin na metr čtvereční ročně. Toto omezení bude možné měnit podle toho, zda je upřednostňována "čistější" energie, což je v případě Francie elektřina z větší části produkovaná jadernými elektrárnami.
Množství odpadu domácností se má v průběhu pěti let snížit o pět kilogramů na osobu a rok. O 15 procent má do roku 2012 klesnout množství zbytkového odpadu určeného ke spálení či umístění ve skládkách.
Půda využívaná k ekologickému zemědělství by měla v roce 2012 zabírat šest procent celkové plochy, v roce 2020 pak dvacet procent. Od příštího roku má být daňové zvýhodnění ekologického zemědělství dvojnásobné oproti současnosti. Od roku 2011 budou těžkotonážní vozidla platit zvláštní ekologickou daň. Velký důraz se při ochraně přírody bude klást na zachování biodiverzity.
Francouzský ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo označil dnešní hlasování za historické. Podle něho jde o nezbytný zákon pro Evropu, navíc v době, kdy Evropa a některé části světa váhají nad tím, jakým směrem se ubírat. Podotkl, že na textu zákona, který prošel 350 pozměňovacími návrhy, se podíleli vedle poslanců také zástupci průmyslu, odborů, nevládních organizací, měst a státních úřadů.
Foto: AP, Profimedia