Francouzský frank žije. Alespoň v pitoreskním provensálském městečku Collobrières na jihu Francie. Tamních 1600 obyvatel se rozhodlo původní francouzské platidlo opět zavést. Jde o protest proti neoblíbené společné měně euru, ale i o prostý kalkul - místní věří, že odvážný krok přivede do jejich města proudy turistů.
Collobrières je na svou novinku, která mu zajistila náležitou publicitu, velmi pyšné. Steskem po „poctivých starých francích" s obrazy národních hrdinů se starousedlíci nijak netají. „Se zavedením eura se všechno strašně zdražilo", stěžuje si domácímu tisku prodavač místních specialit, k nimž patří kaštany s polevou či aromatický olivový olej.
Skutečnost, že Francie je od července na půl roku předsednickou zemí celé evropské sedmadvacítky, na jeho názoru nic změnit nemůže.
Obyvatelé Collobrières sdílejí s mnoha ostatními Francouzi z regionů skepsi vůči centrální pařížské vládě. A co teprve vůči byrokratům v Bruselu.
Svůj pesimismus nad pokračující evropskou integrací dali Francouzi jasně najevo, když v roce 2005 v referendu odmítli evropskou ústavní smlouvu.
Euronadšení nijak nerozdmýchaly ani slavnostní projevy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho u příležitosti pondělního národního svátku pádu Bastily.
Collobrières žije vlastními oslavami, tento víkend je to tradiční vypuštění býků do ulic. U příležitosti „Fête des Fontaines" příští měsíc bude zase kašna v centru města namísto vody naplněna růžovým vínem. Turisticky nejoblíbenější je pak podzimní kaštanový festival.
Jak se ochotně svěřuje Nathalie Lepeltierová, tento rok městečko očekává rekordní návštěvnost. Právě tato majitelka místního pekařství přišla s myšlenkou znovuzavedení franku jako první. Lidé ji zpočátku považovali jen za vtip, ale velmi rychle se ujala.
Lidé, kteří se do Collobrières vydají utratit franky, na které doma zapomněli, musejí ale počítat s tím, že platit budou moci pouze bankovkami, nikoliv mincemi. Papírové franky totiž Francouzská národní banka přijímá až do roku 2012. Do stejného data jimi má být možno zaplatit i v "progresivním" jihofrancouzském městečku.
Podle Lepeltierové, která předsedá i spolku místních obchodníků, již o její myšlence uvažuje i mnoho jiných radnic po celé Francii a možnost utratit staré peníze prý nadchla například i německé turisty.
Nouze není ani o kuriózní historky. Do města například zavítal muž, který nedávno ve staré bundě nalezl 20 tisíc franků a v šuplíku pak dalších 40 tisíc. Celou tuto částku (přes 170 tisíc korun) prý v Collobrières utratil. Jiná žena zase přijela s patnácti tisíci franky, které si šest let schovávala v přesvědčení, že euro nebude fungovat a bude brzy zrušeno.
Foto: Profimedia, archiv