Francouzi vybíjejí drůbež kvůli ptačí chřipce i v Belgii

Zahraničí
30. 6. 2017 21:49
Francouzi vybíjejí drůbež kvůli ptačí chřipce i v Belgii (ilustrační foto).
Francouzi vybíjejí drůbež kvůli ptačí chřipce i v Belgii (ilustrační foto).

Francouzské úřady nechaly vybít na 230 kusů drůbeže na severu Francie, aby zabránily šíření ptačí chřipky, která se objevila i v sousední Belgii. Likvidace ptactva se uskutečnila ve čtvrtek na farmě Brillon poté, co byl ohlášen případ výskytu viru H5N8 jak tam, tak v příhraniční lokalitě v Belgii, informovalo v pátek francouzské ministerstvo zemědělství.

Podle úřadů byla opatření přijata po prudkém zvýšení úmrtnosti drůbeže za posledních devět dnů. "Byla přijata všechna nezbytná opatření, aby se zabránilo možnému šíření viru," uvedla místní prefektura s tím, že bylo v tříkilometrovém okruhu kolem farmy vytvořeno ochranné pásmo.

Farma se nalézá asi 15 kilometrů od belgického Tournai, kde byla rovněž zjištěna přítomnost viru. Celkem v červnu zaznamenala Belgie již 11 případů nákazy.

Francouzská vláda oznámila konec poslední epidemie ptačí chřipky 5. května. Výskyt viru H5N8 na jihozápadě země vedl k preventivnímu vyhubení čtyř milionů ptáků.

Česko se zbavilo poslední epidemie ptačí chřipky oficiálně 23. června, kdy uplynuly tři měsíce od likvidace posledního ohniska nákazy.

Autor: ČTK Foto: , Robert Zlatohlávek

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ