Úroda vzácných černých lanýžů je v ohrožení kvůli předvánočním nájezdům zlodějů. Pěstitelé "černého zlata" na jihovýchodě Francie proto požádali o pomoc při střežení lanýžových plantáží četníky, píše britský list The Guardian.
Každoroční sklizeň lanýžů začíná zhruba v polovině prosince, kdy se houby rostoucí pod kořeny dubů či lísek začínají objevovat na trzích jako vyhledávaná pochoutka gurmánů. Kvůli slabší úrodě posledních let vyletěla na tržištích cena lanýže černovýtrusého, který je nejvzácnějším a nejdražším ze všech, až k částce 1200 eur (přibližně 30 tisíc korun) za kilogram. Ekonomická krize se ale zjevně do poptávky po tomto stále dražším zboží nepromítá, v pařížských obchodech se někdy lanýže prodávají i za trojnásobek této ceny.
Pěstitelé lanýžů, jež mnozí z nich označují za francouzské národní bohatství, proto začali spolupracovat s četníky. Lanýže pěstují na plochách osázených stromy a kvůli mnohdy větší vzdálenosti plantáží od obcí je velmi náročné je uhlídat. "Ve dne v noci vysíláme hlídky do odlehlých míst poblíž lesů. Máme přesné mapy, kde lanýže rostou. Poslední dva roky spolupracujeme s jejich pěstiteli, kteří nás upozorní, když zaznamenají podezřelé auto," vysvětluje kapitánka Véronique Fauvierová z města Nyons, které leží uprostřed jedné z pěstitelských oblastí na jihovýchodě země.
Četníci prý také pořádají nárazové kontroly na silnicích, které mají odhalit, zda někdo neveze v autě ukradené lanýže. Pár zlodějů už bylo zatčeno.
Přestože se lanýže sbírají až do února, největší sháňka je po nich právě v těchto dnech. Movití gurmáni je totiž s oblibou používají pro dochucení vánočních a novoročních pokrmů.
Francie ročně vyprodukuje asi tisíc tun, tedy téměř polovinu světového množství lanýže černovýtrusého. Většina produkce pochází právě z oblastí na jihovýchodě, kde se četníci o Vánocích vydávají do lesů.