Francouzský exministr: Žádný čs. agent u mě nepracoval

Zahraničí
6. 4. 2007 16:42
Bývalý francouzský ministr vnitra Pierre Joxe
Bývalý francouzský ministr vnitra Pierre Joxe

Bývalý francouzský ministr vnitra Pierre JoxeBývalý francouzský ministr vnitra Pierre Joxe v pátek dementoval informaci deníku MF Dnes, podle které pronikl Josef Bednařík jako agent československé komunistické rozvědky v 80. letech na jeho ministerstvo. Podle Joxe Bednařík v této instituci nikdy nepracoval. Totéž potvrdil i tento údajný bývalý agent, který dnes pracuje v burgundské regionální radě v Dijonu.

List s odvoláním na dosud utajované části archivu bývalé Státní bezpečnosti napsal, že Josef Bednařík, který po odchodu do Francie přijal její občanství, pronikl jako agent "do nejtěsnější blízkosti ministra vnitra Pierra Joxe", jehož se stal poradcem.

Bývalý ministr, dnes člen francouzské ústavní rady Pierre Joxe uvedl, že "Bednarik" nikdy jeho spolupracovníkem na ministerstvu nebyl. Matně si prý na něho vzpomíná z doby, kdy byl prezidentem burgundské regionální rady, tedy z let 1979 až 1981, ale spíš kvůli jménu, které "neznělo moc burgundsky". Jakou funkci tam tehdy tento muž zastával, už neví. Bednařík podle něho pracoval v Burgundsku celou dobu. "Ministrem vnitra jsem byl od roku 1984. Je jisté, že nikdy mým spolupracovníkem na ministerstvu nebyl," řekl Joxe.

Superšpion?

Totéž řekl i Guillaume Béard, jak zní Bednaříkovo nově přijaté jméno. Dodal, že to "samozřejmě" řekl i deníku MF Dnes. Některé informace z článku označil za nepřesné, některé za sice pravdivé, ale zkreslené, celkově pak za neúplné. Autor prý z něho udělal "obrovského špiona". "To mi svým způsobem lichotí, ale je to nesmysl. Francouzi všechno vědí. Kdybych bych špion, dostal bych deset let a nazdar," řekl Béard.

Zveřejňování informací tohoto druhu považuje za projev vnitropolitických půtek v České republice. Za ostudu české policie označil, že "prodává informace. (...) Všechny západní rozvědky se tomu budou smát".

List napsal, že Bednařík utekl do Francie v roce 1980, kdy mu bylo 30 let. Tvrdil údajně, že je politicky pronásledován, protože podepsal Chartu 77. Uchytil se prý ve vysokých politických kruzích také proto, že získal důvěru vlivných českých emigrantů, včetně spisovatele a novináře Pavla Tigrida a člena Evropského parlamentu Jiřího Pelikána. Béard však řekl, že nešlo o útěk, ale o normální vystěhování.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ