Francouzský ministr obrany jedná v Moskvě o boji proti IS

Zahraničí
21. 12. 2015 18:05
Bombardování území IS ruským letectvem.
Bombardování území IS ruským letectvem.

O zlepšení koordinace v boji proti radikální organizaci Islámský stát jednali v pondělí v Moskvě ruský a francouzský ministr obrany Sergej Šojgu a Jean-Yves Le Drian. Host z Paříže hodlal přesvědčit svého hostitele, aby ruské letectvo operující v Sýrii více napadalo IS.

"Tato schůzka navazuje na setkání našich prezidentů z 26. listopadu," řekl Le Drian na úvod jednání. Šojgu uvedl, že obě země by si měly upřesnit "jisté aspekty spolupráce na zemi a ve vzduchu", a dodal, že již došlo ke kontaktům mezi námořními silami obou zemí ve Středomoří; u syrského pobřeží operují ruská plavidla i francouzská letadlová loď Charles de Gaulle s jaderným pohonem.

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Francouzský ministr se nesetkal se svým protějškem na dvoustranné schůzce už dva roky. Západ vytýká ruským bombardérům v Sýrii, že útočí více na ozbrojenou opozici bojující proti režimu Bašára Asada, než na IS. Spolupráce dohodnutá během cesty francouzského prezidenta Françoise Hollandea do Moskvy na konci listopadu tak zůstává především symbolická.

Le Drian nicméně před odletem z Paříže zmínil možnost výměny zpravodajských poznatků o rusky a francouzsky hovořících bojovnících IS, v jehož řadách podle odhadu ruských tajných služeb válčí skoro tři tisícovky ruských občanů, převážně Kavkazanů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people

Další čtení

V Nigérii se podařilo osvobodit 130 žáků, které v listopadu unesli ozbrojenci

Zahraničí
21. 12. 2025

Estonská policie posílá vánoční pohledy špatným řidičům. Máme se inspirovat?

Zahraničí
20. 12. 2025

USA tvrdě útočí na IS v Sýrii v odvetě za zabití tří Američanů, uvedl Trump

Zahraničí
20. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV